Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Policajti dostanú nový vrtuľník, Kaliňák chce kupovať ďalšie

Autor: SITA, 27. decembra 2014 11:14
Projekt bezplatnej zámeny dvoch ruských strojov Mi-171 za dva nové americké vrtuľníky Bell 429 oznámil šéf rezortu Kaliňák na jar tohto roku.
vrtulnik policia Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) - Nový americký vrtuľník Bell by mohli dostať slovenskí policajti už začiatkom budúceho roka.

Projekt bezplatnej výmeny dvoch ruských strojov Mi-171 za dva nové vrtuľníky Bell sa podarilo v prípade prvej helikoptéry dotiahnuť do konca.

Odporúčame:

Minister Kaliňák chystá veľký nákup protipovodňovej techniky"Spoločnosť Bell už má na účte všetky peniaze od partnera, ktorý chce vrtuľníky zameniť," povedal pre agentúru SITA minister vnútra Robert Kaliňák. Vrtuľníku ešte musia dorobiť policajnú konfiguráciu, ktorú treba doplatiť.


Dva ruské vrtuľníky si rezort nechá

Podľa dohody budú nové helikoptéry v základnej výbave. "Predpokladám, že začiatkom roka by vrtuľník mohol prísť," uviedol Kaliňák. "Uvidíme, či sa podarí aj druhý," dodal.

Projekt bezplatnej zámeny dvoch ruských strojov Mi-171 za dva nové americké vrtuľníky Bell 429 oznámil šéf rezortu Kaliňák na jar tohto roku. Ministerstvo má momentálne štyri ťažké vrtuľníky typu Mi-171. Dva, ktoré nelietajú od roku 2010, lebo vyžadujú generálnu opravu, sa rozhodli zameniť za stredné vrtuľníky Bell. Tie sú podľa Kaliňáka menej nákladné.

Nedokážu síce pri hasení požiaru nabrať na jedno vzlietnutie 4000 litrov vody ako ruské stroje, no sú flexibilnejšie a zvládnu objem 1300 litrov vody. Rezort vnútra si zvyšné dva ruské vrtuľníky nechá. "Potrebujete kombináciu, aj v armáde nemôžete na všetko použiť tank, musíte mať aj ľahkú techniku," hovoril v máji Kaliňák s tým, že doteraz ľahké helikoptéry chýbali. Výmena vrtuľníkov má hodnotu viac ako osem miliónov eur.


Kaliňák chce aj ďalšie vrtuľníky

Partnerom ministerstva je dubajská firma, medzi jej vlastníkmi sú občania USA. Stroje Mi-171 majú dva- až trikrát vyššiu hodnotu ako stredný druh vrtuľníkov. Minister vnútra chce aj ďalšie vrtuľníky. "Najbližšie týždne bude vyhlásená súťaž na stredné vrtuľníky," oznámil. Zámer je kúpiť z eurofondov štyri hasičské a záchranárske helikoptéry a dve na monitorovanie hranice. Minister Kaliňák odhaduje, že aj keď je plán šesť vrtuľníkov, nakoniec sa možno podarí obstarať štyri kusy.

"Aj iné krajiny žiadajú o eurofondy na tento účel, takže napokon možno budeme kupovať štyri vrtuľníky, čo by s dvoma Bellmi - alebo aspoň jedným - mohlo tvoriť minimálnu kostru, ktorú Slovensko potrebuje," hovoril minister. Dodal, že ťažké vrtuľníky, ktoré sa používajú dnes na všetko, sú veľmi náročné na prevádzku.

Podľa Kaliňáka vyjde jedna letová hodina odhadom päťnásobne drahšie ako pri nových vrtuľníkoch. Hodnota policajných vrtuľníkov bez výbavy je na úrovni päť až šesť miliónov eur, s výbavou do osem miliónov. Hasičské helikoptéry stoja asi sedem miliónov aj s výbavou.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety