Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sťažnosť Baťovcov na súde nebude mať podľa Bárányho úspech

Autor: SITA, 4. januára 2015 10:41
Vnuci Jána Antonína Baťu žiadajú na Slovensku náhradu za znárodnený majetok, ktorý padol do rúk štátu, keď samotného Baťu odsúdili na 15-ročný trest väzenia.
sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo Baťovci prezentujú svoju verziu a svoju časť pravdy, zdôrazňuje ústavný právnik Eduard Bárány. Foto: ilustračné-Thinkstock
BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) - V prípade podania sťažnosti vnukov Jána Antonína Baťu na Ústavný súd SR niet zaručeného výsledku. Konštatoval to pre agentúru SITA bývalý sudca tohto súdu Eduard Bárány. Predpokladá však, že sťažnosť asi nebude úspešná.

Vnuci Jána Antonína Baťu žiadajú na Slovensku náhradu za znárodnený majetok. Na Ústavný súd SR sa obrátili potom, čo bratislavský krajský súd zrušil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I. Ten anuloval rozsudok Národného súdu v Prahe, ktorý v neprítomnosti odsúdil Jána Antonína Baťu na 15-ročný trest väzenia a prepadnutia majetku.

Rodina Baťovcov na základe rozhodnutia okresného súdu požiadala slovenské ministerstvo financií o vysporiadanie za znárodnený majetok.


Sťažovatelia prezentujú svoju časť pravdy

Ústavný právnik Bárány ďalej pre agentúru SITA uviedol, že po prečítaní ústavnej sťažnosti Baťovcov má zmiešané pocity z pokusu po viac ako polstoročí otvárať rozsudky retribučnej justície. Tieto asi neobstoja podľa kritérií dnešných predstáv o spravodlivom procese, ale dva roky po vojne boli výkonom spravodlivosti, zdôraznil.

Sťažovatelia prezentujú svoju verziu a svoju časť pravdy. Ide o komplex nových otázok pred ústavným súdom. Predpokladám, že ak bude vec prijatá na ďalšie konanie, čo nie je isté, tak i druhá strana predloží svoje argumenty, dodal.


Baťovci chcú vec vrátiť na nové prerokovanie

Na Ústavný súd sa Baťovi dediči obrátili preto, lebo trvajú na tom, že bolo porušené ich základné právo na spravodlivý proces a prístup k súdu.

Žiadajú preto zrušiť rozhodnutie krajského súdu a vrátiť vec na nové prerokovanie. V podaní na súd upozorňujú aj na mediálny tlak a neskrývaný nátlak vlády SR na justičné orgány. Baťovci sú pripravení obrátiť sa aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety