Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko ohrozuje búrlivý vietor, cez víkend nasneží

Autor: Webnoviny.sk, 2. januára 2015 06:52, aktualizované: 2. januára 2015 16:37
Na mnohých miestach môžeme očakávať sneženie alebo snehové prehánky. Pre väčšinu územia platí výstraha pred poľadovicou a silným vetrom.
Pes Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) - Na Slovensko postupne po piatkovej noci prúdi studený vzduch. Na mnohých miestach bude snežiť, ale treba očakávať aj dážď alebo dážď so snehom. Na piatok a sobotu platia druhostupňové výstrahy pred vetrom. Cesty pokryje ľad.

Oblasť vyššieho tlaku nad strednou Európou v piatok zoslabne. Frontálny systém postúpi cez Severné more a štáty Beneluxu do vnútrozemia Európy.

Pre väčšinu územia vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu prvého a druhého stupňa pred silným vetrom a poľadovicou.

Druhý stupeň pred burlivým vetrom platí pre horské oblasti okresov Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja, vietor tu dosahuje rýchlosť do 115 kilometrov za hodinu (na mape oranžová farba). Pre okresy Bratislavského, Trnavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Košického kraja platí prvostupňová výstraha s rýchlosťou vetra do 94 kilometrov za hodinu (na mape žltá farba). Výstrahy platia až do soboty poobede. Na ostatnom území bude fúkať prevažne južný vietor s rýchlosťou od 5 až do 25 kilometrov za hodinu.

Slovensko ohrozuje búrlivý vietor, cez víkend nasneží Výstraha druhého stupňa (oranžová farba) a prvého stupňa (žltá farba) pred silným vetrom na piatok. Foto: shmu.sk


Na slovenských cestách poobede prituhne. Prvostupňové výstrahy platia od 14:00 pre okresy Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického, Nitrianskeho, Trnavského, Prešovského a Žilinského kraja do 22-hodiny.

Výstraha pred poľadovicou (žltá farba). Foto: Shmú.sk


Piatok bude prevažne oblačný až zamračený, ojedinele sa môžu vyskytnúť slabé zrážky. V nižších polohách bude miestami hmlisto. Popoludní sa treba od severozápadu na viacerých miestach pripraviť na dážď so snehom alebo dážď, na východe bude snežiť.

Najvyššia denná teplota dosiahne 0 až 5 stupňov Celzia, na východe miestami klesne na okolo -2 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo 3 stupňov Celzia.

Počasie na piatok Grafická predpoveď počasia na piatok. Foto: shmu.sk


V sobotu začne za studeným frontom, ktorý v noci prejde cez strednú Európu ďalej na východ, prúdiť od severozápadu do alpskej a karpatskej oblasti chladný vzduch.

V noci nás čaká veľká, od západu postupne zmenšená oblačnosť a na mnohých miestach sneženie, na západe v nižších polohách aj dážď so snehom alebo dážď, pri ktorom sa môže tvoriť poľadovica. Cez deň bude polooblačno až oblačno a na severe sa miestami môžu vyskytnúť snehové prehánky. Najvyššia denná teplota dostiahne 0 až +6 stupňov Celzia.

Počasie na sobotu Grafická predpoveď počasia na sobotu. Foto: shmu.sk


Fúkať bude západný až severozápadný, na východe južný vietor s rýchlosťou od 10 do 25 kilometrov za hodinu. Na horách nás aj naďalej potrápi búrlivý vietor až víchrica, od piatku bude stále platiť druhostupňová výstraha pred silným vetrom. Ojedinele sa budú tvoriť snehové jazyky.

Výstraha na sobotu Výstraha na sobotu pred silným vetrom. Foto: Shmu.sk


V nedeľu začne za ďalším frontálnym systémom, ktorý bude ovplyvňovať počasie v našej oblasti v noci i cez deň, prúdiť od severozápadu do strednej Európy studený, pôvodom arktický vzduch. Bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach sa vyskytne sneženie alebo snehové prehánky, na juhozápade aj dážď so snehom, pri ktorom sa môže tvoriť poľadovica.

Najvyššia denná teplota dosiahne -1 až +4 stupne Celzia, na severozápade okolo -3 stupňov. Bude fúkať severozápadný vietor 10 až 25, na juhozápade miestami okolo 35 kilometrov za hodinu, tu v nárazoch okolo 60 kilometrov za hodinu. Na horách bude stále búrlivý vietor až víchrica. Miestami sa budú tvoriť snehové jazyky.

Počasie na nedeľu Grafická predpoveď počasia na nedeľu. Foto: shmu.sk


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety