Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V najvyšších polohách hôr hrozí malé lavínové nebezpečenstvo

Autor: SITA, 2. januára 2015 10:15
Uvoľnenie lavín je možné pri dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky na ojedinelých plochách. Lavínové nebezpečenstvo má s predpokladaným snežením stúpajúcu tendenciu.
lavína, pes, sneh Foto: ilustračné-Shutterstock
BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) - Ráno bolo na horách polooblačno, v Nízkych Tatrách s hmlou. Oteplenie kulminuje, teplota sa ráno pohybovala od - 2 stupňov Celzia na Chopku do 5 stupňov Celzia v podhorí. Fúkal búrlivý vietor severozápadných smerov, na hrebeňoch Tatier krátkodobo v nárazoch s rýchlosťou do 90 km/h.

Odporúčame aj:

Slovensko ohrozuje búrlivý vietor, cez víkend nasneží

Lyžiarom praje počasie, v prevádzke je už vyše 70 stredísk




Snehová pokrývka je stabilizovaná

Za posledných 24 hodín nepripadol žiadny nový sneh. Snehová pokrývka je stabilizovaná. V žľaboch a muldách je na starom podklade naviate väčšie množstvo snehu z poslednej periódy sneženia (10 až 50 cm) a nachádzajú sa tu nebezpečné lavínové útvary (hlavne vankúše a dosky).

Naopak, na exponovaných miestach (hrebene a rebrá) je snehová pokrývka vyfúkaná až na starý sneh alebo podklad. Miestami sú na jej povrchu ľadové plochy, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.


Lavíny sa môžu uvoľniť aj z tepla

V najvyšších polohách všetkých pohorí na Slovensku naďalej trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je dobre spevnená a stabilná.

Uvoľnenie lavín je možné pri dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky na ojedinelých plochách (v žľaboch, muldách a pod sedlami) vo veľmi strmom teréne, kde sa nachádzajú snehové vankúše, dosky a preveje z naviateho snehu.

Možné je uvoľnenie spontánnych splazov a malých lavín v poludňajších hodinách, a to z tepla. Všeobecne platí, že lavínové nebezpečenstvo môže byť lokálne vyššie a znalosť posúdenia stability snehovej pokrývky je potrebná najmä z hľadiska bezpečného výkonu zimného lezenia vo vysokohorskom prostredí Tatier.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety