Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V najvyšších polohách hôr hrozí malé lavínové nebezpečenstvo

Autor: SITA, 2. januára 2015 10:15
Uvoľnenie lavín je možné pri dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky na ojedinelých plochách. Lavínové nebezpečenstvo má s predpokladaným snežením stúpajúcu tendenciu.
lavína, pes, sneh Foto: ilustračné-Shutterstock
BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) - Ráno bolo na horách polooblačno, v Nízkych Tatrách s hmlou. Oteplenie kulminuje, teplota sa ráno pohybovala od - 2 stupňov Celzia na Chopku do 5 stupňov Celzia v podhorí. Fúkal búrlivý vietor severozápadných smerov, na hrebeňoch Tatier krátkodobo v nárazoch s rýchlosťou do 90 km/h.

Odporúčame aj:

Slovensko ohrozuje búrlivý vietor, cez víkend nasneží

Lyžiarom praje počasie, v prevádzke je už vyše 70 stredísk
Snehová pokrývka je stabilizovaná

Za posledných 24 hodín nepripadol žiadny nový sneh. Snehová pokrývka je stabilizovaná. V žľaboch a muldách je na starom podklade naviate väčšie množstvo snehu z poslednej periódy sneženia (10 až 50 cm) a nachádzajú sa tu nebezpečné lavínové útvary (hlavne vankúše a dosky).

Naopak, na exponovaných miestach (hrebene a rebrá) je snehová pokrývka vyfúkaná až na starý sneh alebo podklad. Miestami sú na jej povrchu ľadové plochy, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.


Lavíny sa môžu uvoľniť aj z tepla

V najvyšších polohách všetkých pohorí na Slovensku naďalej trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je dobre spevnená a stabilná.

Uvoľnenie lavín je možné pri dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky na ojedinelých plochách (v žľaboch, muldách a pod sedlami) vo veľmi strmom teréne, kde sa nachádzajú snehové vankúše, dosky a preveje z naviateho snehu.

Možné je uvoľnenie spontánnych splazov a malých lavín v poludňajších hodinách, a to z tepla. Všeobecne platí, že lavínové nebezpečenstvo môže byť lokálne vyššie a znalosť posúdenia stability snehovej pokrývky je potrebná najmä z hľadiska bezpečného výkonu zimného lezenia vo vysokohorskom prostredí Tatier.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy