Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Figeľ si vie predstaviť, že sa do KDH vrátia ľudia z SDKÚ

Autor: SITA, 3. januára 2015 14:40
Predseda KDH Ján Figeľ vyjadril názor, že každý je podľa neho pozvaný do strany, pretože dvere v hnutí nie sú zamknuté.
freso figel Zľava: Predseda KDH Ján Figeľ a šéf SDKÚ Pavol Frešo. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Predseda KDH Ján Figeľ si vie predstaviť, že do hnutia sa vrátia bývalí členovia KDH, ktorí z neho pred štrnástimi rokmi odišli, aby založili SDKÚ-DS.

"Viem si to predstaviť za predpokladu dobrej vôle a nastavenia na spoluzodpovednosť za ďalší vývoj Slovenska," povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

Odporúčame:

Miesto KDH je podľa Figeľa v parlamente, nie na námestí
KDH podľa Figeľa má čo ponúknuť

Kresťanská demokracia je podľa neho veľmi dôležitým politickým prúdom. "Má čo ponúknuť. Znovu dodávam s úsmevom, že biela je lepšia. (Biela je nosná farba symboliky KDH, poznámka SITA)," povedal s tým, že táto doba si vyžaduje hodnotové a programovo zakotvené odpovede a nie špekulatívne. "S týmto zameraním som otvorený pre spoluprácu, či vo verejnom živote, parlamente, samosprávach, alebo európskej politike," konštatoval.

SDKÚ-DS v roku 2014 opustil jej zakladateľ Mikuláš Dzurinda, ktorý vzišiel z KDH. V parlamente teraz pôsobí ako nezaradený poslanec. V novembri z SDKÚ-DS vystúpil Martin Fedor, ktorý bol pôvodne tiež členom KDH. Svoju politickú budúcnosť však spojil so Sieťou. V decembri vystúpil z SDKÚ-DS poslanec NR SR Jozef Mikuš. Ten bol tiež kedysi členom KDH. Z KDH vyšiel aj primátor Hriňovej Stanislav Horník, ktorý SDKÚ-DS tiež opustil v decembri.

Anketa
Mal by na čele SDKÚ-DS nahradiť Pavla Freša niekto iný?
Určite áno, Frešo nie je vhodný typ na vedenie
Asi áno, veď pod jeho vedením sa SDKÚ ani nedostane do parlamentu
Ťažko povedať, nie je ľahké sa proti Smeru presadiť
Myslím, že nie, neviem o nikom, kto by ho mohol plnohodnotne nahradiť
Určite nie, SDKÚ by už nepomohla ani Angela Merkelová
Ďalšie anketyDvere u figeľovcov nie sú zamknuté

Figeľ pripomenul, že po vzniku Modrej koalície v roku 1996 bolo zrejmé, že je treba ponúknuť ešte silnejšiu alternatívu. "Vtedy sme rozhodli o vzniku volebnej strany SDK. Bez rozhodnutia KDH v roku 1997, že svoju prácu a štruktúry vloží do toho s cieľom zastaviť mečiarizmus a vrátiť Slovensko na cestu, by SDK nebolo vzniklo. Tým pádom by nevznikla ani SDKÚ, ktorú Mikuláš Dzurinda zakladal v roku 2000," upozornil Figeľ.

KDH bolo podľa neho aktérom pre dôležité, rozhodujúce, demokratizačné zmeny na Slovensku. "Cítim túto zodpovednosť aj dnes. KDH je otvorené hnutie, kde spoluúčasť predpokladá tri podmienky. Rešpektovať stanovy ako vnútorný poriadok spoločenstva. Program, ako jeho zameranie, víziu a ponuku pre ľudí. Po tretie je to dobrá vôľa. Nie špekulácia," zdôraznil.

Každý je preto podľa neho pozvaný. Dvere KDH nie sú zamknuté. "Priestor na dialóg a spoluprácu je. Predpokladá vzájomný záujem," dodal.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety