Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vladislav

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci pomáhajú Američanom strážiť mexickú hranicu

Autor: SITA, 5. januára 2015 06:01
Slovensko je lídrom v ochrane pozemných hraníc. Preto sú odborníci nášho ministerstva vnútra na oblasť hraníc v komisii, ktorá sa podieľa na ochrane mexickej hranice v USA.

mexická hranica Spolupráca s Američanmi spočíva vo výmene informácií a testovaní technológií. Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) - Slovenskí odborníci na schengenskú problematiku chodia radiť Američanom pri strážení mexickej hranice. "Slovensko je lídrom v ochrane pozemných hraníc,
o čom svedčí aj to, že sme sa stali súčasťou komisie, ktorá sa podieľa na ochrane mexickej hranice v USA. Je to veľké vyznamenanie,"
prezradil v rozhovore pre agentúru SITA minister vnútra Robert Kaliňák.

Odporúčame aj:

Policajti dostanú nové terénne autá, Kaliňák zaplatí miliónySpolupráca s Američanmi spočíva vo výmene informácií a testovaní technológií. "Chodia k nám na pár dní, naši ľudia zase k nim. Hľadajú sa nové riešenia a prispôsobujú technológie," vravel Kaliňák. Slovensko podľa neho dokázalo mnohé technológie - pôvodne vojenské alebo priemyselné - prepracovať na využitie na našej východnej hranici.


Pomáhajú aj s ochranou hranice v Chorvátsku a Čiernej Hore

"To je pre nich veľmi zaujímavé," podotkol minister. "Ľudia, ktorí sa na ministerstve vnútra venujú schengenu, slúžia ako dobrý príklad kvality, pripravenosti a mnohých nápadov, ktoré sa dajú využiť aj na takých komplikovaných hraniciach, ktoré v Európe alebo Amerike existujú," dodal minister.

Kaliňák si pochvaľuje hodnotenie schengenských pravidiel, ktoré Slovensko absolvovalo v posledných dvoch rokoch. "Dostali sme zároveň dôveru z EÚ, aby sme sa starali a pomáhali s ochranou hranice
v Chorvátsku a Čiernej Hore,"
doplnil.

Podľa neho Slovensko tiež zvládlo zvýšený tlak na východnú hranicu po vypuknutí krízy na Ukrajine. Hranica sa stala totiž z ukrajinskej strany slabšie strážená, čo využívajú utečenci z tretích krajín a ich prevádzači. Podľa Kaliňáka bude aj pre rok 2015 najväčšou výzvou pri téme hraníc situácia na Ukrajine.

mexická hranica Foto: SITA/APKomisia vyzvala vybudovať detekčný systém

Slovensko absolvovalo v rokoch 2012 a 2013 kontrolu, či zvládame pravidlá schengenského priestoru. Dodržiavanie pravidiel prišli skontrolovať po piatich rokoch od vstupu do schengenu. Okrem nás hodnotili aj Poľsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Česko, Maltu, Maďarsko a Slovinsko. V policajnej spolupráci hodnotiaca komisia videla priestor pre zlepšenie napríklad pri zbere štatistík či spolupráci s colníkmi.

Slovensko tiež dostalo viacero odporúčaní po kontrole prekračovania hraníc. Komisia tiež vyzvala vybudovať vyše 21-kilometrový detekčný systém v severnom úseku hranice s Ukrajinou. Projekt sa buduje po etapách, hotový by mal byť do leta 2015.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy