Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Nataša

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci pomáhajú Američanom strážiť mexickú hranicu

Autor: SITA, 5. januára 2015 06:01
Slovensko je lídrom v ochrane pozemných hraníc. Preto sú odborníci nášho ministerstva vnútra na oblasť hraníc v komisii, ktorá sa podieľa na ochrane mexickej hranice v USA.

mexická hranica Spolupráca s Američanmi spočíva vo výmene informácií a testovaní technológií. Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) - Slovenskí odborníci na schengenskú problematiku chodia radiť Američanom pri strážení mexickej hranice. "Slovensko je lídrom v ochrane pozemných hraníc,
o čom svedčí aj to, že sme sa stali súčasťou komisie, ktorá sa podieľa na ochrane mexickej hranice v USA. Je to veľké vyznamenanie,"
prezradil v rozhovore pre agentúru SITA minister vnútra Robert Kaliňák.

Odporúčame aj:

Policajti dostanú nové terénne autá, Kaliňák zaplatí miliónySpolupráca s Američanmi spočíva vo výmene informácií a testovaní technológií. "Chodia k nám na pár dní, naši ľudia zase k nim. Hľadajú sa nové riešenia a prispôsobujú technológie," vravel Kaliňák. Slovensko podľa neho dokázalo mnohé technológie - pôvodne vojenské alebo priemyselné - prepracovať na využitie na našej východnej hranici.


Pomáhajú aj s ochranou hranice v Chorvátsku a Čiernej Hore

"To je pre nich veľmi zaujímavé," podotkol minister. "Ľudia, ktorí sa na ministerstve vnútra venujú schengenu, slúžia ako dobrý príklad kvality, pripravenosti a mnohých nápadov, ktoré sa dajú využiť aj na takých komplikovaných hraniciach, ktoré v Európe alebo Amerike existujú," dodal minister.

Kaliňák si pochvaľuje hodnotenie schengenských pravidiel, ktoré Slovensko absolvovalo v posledných dvoch rokoch. "Dostali sme zároveň dôveru z EÚ, aby sme sa starali a pomáhali s ochranou hranice
v Chorvátsku a Čiernej Hore,"
doplnil.

Podľa neho Slovensko tiež zvládlo zvýšený tlak na východnú hranicu po vypuknutí krízy na Ukrajine. Hranica sa stala totiž z ukrajinskej strany slabšie strážená, čo využívajú utečenci z tretích krajín a ich prevádzači. Podľa Kaliňáka bude aj pre rok 2015 najväčšou výzvou pri téme hraníc situácia na Ukrajine.

mexická hranica Foto: SITA/APKomisia vyzvala vybudovať detekčný systém

Slovensko absolvovalo v rokoch 2012 a 2013 kontrolu, či zvládame pravidlá schengenského priestoru. Dodržiavanie pravidiel prišli skontrolovať po piatich rokoch od vstupu do schengenu. Okrem nás hodnotili aj Poľsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Česko, Maltu, Maďarsko a Slovinsko. V policajnej spolupráci hodnotiaca komisia videla priestor pre zlepšenie napríklad pri zbere štatistík či spolupráci s colníkmi.

Slovensko tiež dostalo viacero odporúčaní po kontrole prekračovania hraníc. Komisia tiež vyzvala vybudovať vyše 21-kilometrový detekčný systém v severnom úseku hranice s Ukrajinou. Projekt sa buduje po etapách, hotový by mal byť do leta 2015.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety