Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci udelili v minulom roku menej víz Ukrajincom i Rusom

Autor: SITA, 7. januára 2015 06:27
Znížený počet žiadostí o vízum v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2013 súvisí s liberalizáciou vízového režimu voči občanom Ukrajiny.

Moskvou pochodovali tisícky odporcov vlády Foto: Ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) - Slovenské zastupiteľské úrady udelili vlani podstatne menej víz turistom z Ukrajiny aj Ruska ako v roku 2013. Od začiatku roka do polovice decembra vydali generálny konzulát v Užhorode a zastupiteľský úrad v Kyjeve spolu 46 165 víz. Za rovnaké obdobie roka 2013 to bjavascript:wysiwygEditor('obsahclanku','
Ukrajinská vlajka Foto: SITA/AP
','');olo 82 163 víz. Agentúre SITA to povedal hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.

"Znížený počet žiadostí o vízum v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2013 súvisí s liberalizáciou vízového režimu voči občanom Ukrajiny. Po eskalácii konfliktu na východe sme v mesiacoch máj a jún zaznamenali pokles záujmu turistov o cestovanie na Slovensko, a teda aj pokles počtu žiadostí o vízum. V ďalších mesiacoch evidujeme postupný nárast záujmu o víza za účelom turistiky," vysvetlil.


Mnohí cestujú na základe dlhodobejšieho víza

V Rusku od začiatku minulého roka do polovice decembra udelili 17 527 víz. V rovnakom období v roku 2013 bolo udelených 26 337 víz. Klesajúce čísla žiadostí o víza súvisia podľa Stana tiež s uľahčením režimu vydávania víz pre ruských občanov zo strany Slovenska.

"Určité percento občanov Ruskej federácie cestuje počas tohtoročnej jarnej a letnej turistickej sezóny do SR na základe dlhodobejšieho víza udeleného našimi konzulárnymi oddeleniami v Rusku v minulosti," doplnil.


Rusi i Ukrajinci sú významnými partnermi pre podnikateľov

Zjednodušenie udeľovania víz pre Rusov a Ukrajincov minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák koncom roka 2012 odôvodnil tým, že Rusko aj Ukrajina sú významnými partnermi pre našich malých a stredných podnikateľov.

Navyše naše zariadenia cestovného ruchu najmä vo Vysokých Tatrách a predovšetkým v zimnom období závisia podľa Lajčáka od počtu turistov z Ukrajiny a Ruska. Lajčák očakával, že zjednodušenie udeľovania víz zatraktívni Slovensko ako destináciu pre turistov a ako krajinu, kde majú Rusi a Ukrajinci svojich obchodných partnerov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy