Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Viliam

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci udelili v minulom roku menej víz Ukrajincom i Rusom

Autor: SITA, 7. januára 2015 06:27
Znížený počet žiadostí o vízum v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2013 súvisí s liberalizáciou vízového režimu voči občanom Ukrajiny.

Moskvou pochodovali tisícky odporcov vlády Foto: Ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) - Slovenské zastupiteľské úrady udelili vlani podstatne menej víz turistom z Ukrajiny aj Ruska ako v roku 2013. Od začiatku roka do polovice decembra vydali generálny konzulát v Užhorode a zastupiteľský úrad v Kyjeve spolu 46 165 víz. Za rovnaké obdobie roka 2013 to bjavascript:wysiwygEditor('obsahclanku','
Ukrajinská vlajka Foto: SITA/AP
','');olo 82 163 víz. Agentúre SITA to povedal hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.

"Znížený počet žiadostí o vízum v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2013 súvisí s liberalizáciou vízového režimu voči občanom Ukrajiny. Po eskalácii konfliktu na východe sme v mesiacoch máj a jún zaznamenali pokles záujmu turistov o cestovanie na Slovensko, a teda aj pokles počtu žiadostí o vízum. V ďalších mesiacoch evidujeme postupný nárast záujmu o víza za účelom turistiky," vysvetlil.


Mnohí cestujú na základe dlhodobejšieho víza

V Rusku od začiatku minulého roka do polovice decembra udelili 17 527 víz. V rovnakom období v roku 2013 bolo udelených 26 337 víz. Klesajúce čísla žiadostí o víza súvisia podľa Stana tiež s uľahčením režimu vydávania víz pre ruských občanov zo strany Slovenska.

"Určité percento občanov Ruskej federácie cestuje počas tohtoročnej jarnej a letnej turistickej sezóny do SR na základe dlhodobejšieho víza udeleného našimi konzulárnymi oddeleniami v Rusku v minulosti," doplnil.


Rusi i Ukrajinci sú významnými partnermi pre podnikateľov

Zjednodušenie udeľovania víz pre Rusov a Ukrajincov minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák koncom roka 2012 odôvodnil tým, že Rusko aj Ukrajina sú významnými partnermi pre našich malých a stredných podnikateľov.

Navyše naše zariadenia cestovného ruchu najmä vo Vysokých Tatrách a predovšetkým v zimnom období závisia podľa Lajčáka od počtu turistov z Ukrajiny a Ruska. Lajčák očakával, že zjednodušenie udeľovania víz zatraktívni Slovensko ako destináciu pre turistov a ako krajinu, kde majú Rusi a Ukrajinci svojich obchodných partnerov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety