Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

BVS predĺžila neplatičom generálny pardon do konca januára

Autor: SITA, 5. januára 2015 15:55
Bratislavská vodárenská spoločnosť sa k tomuto kroku rozhodla po tom, čo narástol počet žiadostí v posledných dňoch minulého roka.

VODA Generálny pardon potrvá až do 31. januára. Foto: Ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) - Zákazníci Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s. (BVS), ktorí odvádzajú zrážkové vody do verejnej kanalizácie a doposiaľ za ne neplatili, môžu požiadať o ich spoplatnenie ešte do konca januára 2015. Agentúru SITA o tom informoval hovorca BVS Alexander Buzinkay.

Spoločnosť pre nich o ďalší mesiac predĺžila generálny pardon, pôvodne platný od 1. novembra do 31. decembra 2014. Dôvodom bol narastajúci počet žiadostí v posledných dňoch minulého roka. Po uzatvorení nových zmlúv o odvádzaní zrážkových vôd do verejnej kanalizácie sa tak vyhnú sankciám. Tie môžu by od 300 eur pre fyzické osoby a do 3000 eur pre ostatných.


Neplatiči spôsobujú každý rok škody

BVS oslovila ešte minulý rok vysvetľujúcim listom a žiadosťou o spoplatnenie zrážkových vôd všetkých svojich zákazníkov, ktorí sú pripojení na kanalizáciu. Medzi nimi je aj početná skupina neplatičov, na ktorú je generálny pardon zacielený.

Neplatiči spôsobujú BVS každoročne nemalé škody, pretože zrážkové vody, ktoré z povrchových plôch odtekajú do verejnej kanalizácie a vstupujú do čistiaceho procesu, majú vplyv na náklady spoločnosti a jej cenotvorbu. Ročne ide o milióny metrov kubických vody a státisíce eur, potrebných na jej spracovanie.


Generálny pardon sa týka len tých, čo platia stočné

Ako uviedol Buzinkay, generálny pardon sa týka len tých zákazníkov BVS, ktorí platia stočné, ale bez spoplatnenia zrážkových vôd odtekajúcich z ich budov a pozemkov do kanalizácie, alebo za ne platia, ale z menších plôch, než v skutočnosti majú. O spoplatnenie zrážkových vôd musia požiadať a uzatvoriť s BVS novú zmluvu.

Pre výpočet poplatkov je rozhodujúca plocha budov a pozemkov, ich priepustnosť a dlhodobý úhrn zrážok v danej lokalite. Žiadateľ uvedie do žiadosti osobné údaje a pripojí k nej kópiu listu vlastníctva a katastrálnej mapy. O ostatné, vrátane výpočtu poplatkov, sa postará BVS. Oslobodení od poplatkov sú len tí zákazníci BVS, platiaci stočné, ktorí zrážkové vody neodvádzajú do verejnej kanalizácie, ale do funkčného a kapacitne vyhovujúceho vsakovacieho zariadenia.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety