Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Hilda

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V Tatrách fúkal silný vietor, trvá lavínové nebezpečenstvo

Autor: SITA, 6. januára 2015 13:46
Silný vietor nafúkal nový sneh na záveterné strany, kde sa vytvorili málo stabilné snehové dosky a vankúše. Uvoľnenie lavín na týchto miestach je možné už pri malom dodatočnom zaťažení.
lavína, sneh, záchranári Foto: Ilustračné-SITA/AP
BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) - Na horách v utorok ráno doznievalo sneženie, počasie bolo prevažne zamračené a hmlisté a vo vyšších nadmorských výškach bola pre zvírený sneh horšia viditeľnosť.

Teplota sa pohybovala od -20°C do -5°C. Vo vyšších nadmorských výškach fúkal prudký až búrlivý vietor prevažne severozápadného smeru, ktorý dosahoval najmä na hrebeňoch hôr krátkodobo v nárazoch silu víchrice s rýchlosťou do 100 km/h, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.


Sneženie sprevádzal silný vietor

Za posledných 24 hodín napadlo vo Vysokých a Západných Tatrách 5 až 20 centimetrov nového snehu,
v Nízkych Tatrách a Malej Fatre do 10 centimetrov a vo Veľkej Fatre do 5 centimetrov snehu.

Nový sneh nie je dostatočne prepojený s vrstvou starého snehu, na ktorom sa navyše koncom minulého týždňa vytvorila po mrznúcom daždi ľadová vrstva.

Sneženie sprevádzal veľmi silný vietor, ktorý väčšinu nového snehu previal na záveterné svahy. V týchto lokalitách je preto snehová pokrývka vyššia a dosahuje viac ako 100 centimetrov.

Na týchto miestach sa tiež spravili nebezpečné, málo stabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Na hrebeňoch a skalných rebrách je snehová pokrývka vyfúkaná až na starý sneh alebo skalný podklad. Miestami sú na jej povrchu ľadové plochy.


Lavínové nebezpečenstvo pretrváva aj v Nízkych Tatrách

Vo Vysokých a Západných Tatrách naďalej trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Týka sa to najmä južných, juhovýchodných, juhozápadných a východných svahov nad 1 700 m n. m.

Silný vietor nafúkal nový sneh na záveterné strany, kde sa vytvorili málo stabilné snehové dosky a vankúše. Uvoľnenie lavín na týchto miestach je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, najmä na strmých svahoch so sklonom nad 30 stupňov. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú.

V Nízkych Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo v polohách nad 1 600 m n. m. Snehové preveje a vankúše sa vytvorili najmä na juhovýchodných a východných svahoch a v žľaboch.

Mierne lavínové nebezpečenstvo trvá naďalej aj v Malej a Veľkej Fatre, najmä v polohách nad 1 300 m n. m. Nafúkané snehové dosky a vankúše sa vytvorili na záveterných svahoch. Lavínové nebezpečenstvo má výrazne lokálny charakter, znalosť posúdenia stability snehovej pokrývky je potrebná najmä z hľadiska bezpečného pohybu vo vysokohorskom prostredí nad 1000 m n. m.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy