Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Urban

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Snehový betlehem v Tatrách si pozreli stovky ľudí

Autor: SITA, 6. januára 2015 20:52
Ak by sneh prišiel skôr, betlehem by mal inú podobu.
Snehový betlehem pri Rainerovej útulni si pozreli stovky ľudí Bývalý chatár Peter Petras dokončuje snehový Betlehem pred začiatkom akcie Klaňanie Troch kráľov v blízkosti Rainerovej útulne. Vysoké Tatry, 6. január 2015. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
VYSOKÉ TATRY 6. januára (WEBNOVINY) – Betlehem zo snehu pri Rainerovej útulni je oproti minulým rokom menší. Aj dnes si ho ale prišli obzrieť stovky návštevníkov počas tradičného Trojkráľového poludnia.

Obrazom: Snehový betlehem vo Vysokých Tatrách si pozrelo mnoho ľudíKvôli snehu prešli s lopatami kilometre

Chatárska rodina Petrasovcov sa počas jeho tvorby nadrela. So stavbou začala neskôr a na dvakrát, nepriazeň počasia im to prekazila. Nakoniec otec so synom zvolili kompromis. "Dali sme sem dosky, nahrnuli na to sneh, do vnútra sme urobili snehové sochy, pretože snežiť začalo až predvčerom," uviedol Peter Petras starší. Základ tohtoročného betlehema má štyri metre, je hlboký asi 1,8 metra a vysoký je 3,2 metra.
Snehový betlehem pri Rainerovej útulni si pozreli stovky ľudí Bývalý chatár Peter Petras dokončuje snehový Betlehem pred začiatkom akcie Klaňanie Troch kráľov v blízkosti Rainerovej útulne. Vysoké Tatry, 6. január 2015. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Podľa Petrasa by mal betlehem inú podobu, ak by sneh prišiel aspoň o štyri dni skôr. Kvôli jeho nedostatku prešiel pri jeho tvorbe so synom s lopatami v rukách kilometre.

Ako povedal, súčasný betlehem s Jozefom, Máriou a malým Ježiškom už upravovať nebudú, ale stavať budú ďalej. "Tu, na tomto mieste, kde každý rok robíme sochu nosiča, urobíme nejakú veľkú sochu gorala ako poďakovanie za to, že môžeme v týchto tradíciách, aj goralských, ktoré si veľmi ctím, pokračovať," povedal hrdý Petras.


Inšpiroval ho Lendak

Inšpirovať pri organizovaní Trojkráľového poludnia sa nechal práve ľudovými zvykmi spojenými s narodením Pána Ježiša v Lendaku. "Tam je ten folklór taký najtradičnejší, neupravovaný, ktorý ozaj vychádza z tradícií, ktoré boli aj pred päťdesiatimi rokmi, aj pred sto rokmi," dodal. Každoročné podujatie je podľa jeho slov skôr ľudovou tradíciou, než náboženskou, sväté omše sa tam preto nekonajú. Pre návštevníkov bolo pripravené vystúpenie ľudovej skupiny Zbuje a folklórneho súboru z Lendaku.
Snehový betlehem pri Rainerovej útulni si pozreli stovky ľudí Goralská muzika ZBUJE a bývalý chatár Peter Petras (vpravo) počas akcie Klaňanie Troch kráľov v blízkosti Rainerovej útulne. Vysoké Tatry, 6. január 2015. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Pokiaľ snehová prikrývka vydrží, pri Rainerovej chate by mohla vyrásť aj každoročná socha veľkonočného vajca a iné korpusy. Petrasovci k tomu pozývajú aj iných. "Vôbec nebudem brániť tomu, ak príde nejaký šikovný rezbár alebo sochár, a bude tu chcieť niečo vytvoriť," uviedol s úsmevom Petras starší, ktorý chce svoje remeslo postupne prenechávať svojmu synovi.


Rainerova chata má už 150 rokov

Petrasovci majú za sebou rok výročí, ale aj neistoty. Rainerova chata oslávila 150. výročie postavenia a 15. výročie otvorenia, o ktoré sa pričinil Peter Petras starší. Dnes má túto útulňu v nájme jeho syn.

V decembri spoločne vyhrali verejnú súťaž o Rainerovu chatu. Práve stavbou betlehema sa chceli poďakovať širokej verejnosti za podporu. "Obrovská vďaka patrí pánovi ministrovi Ľubomírovi Jahnátkovi, ktorý potvrdil, že niekedy politici zídu z výšok dole a obyčajného človeka oslovia, podporia, pomôžu mu," povedal Petras starší. Ako dodal, ak sa ľudia za niečo postavia, dá sa zmeniť všetko, aj zákon.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety