Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vysoké školy začali nový rok v provizóriu, čakajú ich zmeny

Autor: SITA, 10. januára 2015 08:55
Ministerstvo školstva predložilo návrh metodiky rozpisu peňazí pre vysoké školy reprezentáciám vysokých škôl 5. januára, vyjadriť sa k nemu majú do 18. januára.
Foto: Thinkstock
BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Verejné vysoké školy začali nový rok opäť v rozpočtovom provizóriu. Ako pre agentúru SITA povedal predseda Rady vysokých škôl SR Viktor Smieško, ministerstvo školstva vysokým školám do konca roka 2014 nezaslalo metodiku rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu na verejné vysoké školy a rektori už podpisovali dotačné zmluvy na jeden mesiac. Na január tak dostanú menej ako jednu dvanástinu z vlaňajšieho rozpočtu.


V metodike rozpisu peňazí je niekoľko zmien

Ministerstvo školstva predložilo návrh metodiky rozpisu finančných prostriedkov pre vysoké školy reprezentáciám vysokých škôl v pondelok 5. januára. Vysoké školy sa k nemu teraz majú vyjadriť do 18. januára. Hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová povedala, že v porovnaní s rokom 2014 nastáva pre rok 2015 v metodike rozpisu peňazí niekoľko zmien.

Odporúčame aj:

Školy dostanú za niektoré odbory menej peňazí, za iné viac

Absolventi nebývajú pripravení na prax, Richter chce zmenu

Na školstvo pôjde z rozpočtu menej, vede vezmú 118 miliónov"S ohľadom na zavedenie nových kategórií publikačnej činnosti - články v časopisoch vedených v databázach Web of Science/Scopus, sa upravujú váhy jednotlivých skupín publikačnej činnosti a niektoré kategórie sa súčasne preraďujú do inej skupiny. V rámci finančných prostriedkov rozpisovaných podľa akademickej mobility študentov sa zohľadňuje počet študentov vyslaných či prijatých na akademickú mobilitu podľa centrálneho registra študentov a mobilita sa delí na krátkodobú do 60 dní a dlhodobú," hovorí Dupaľová Ksenzsighová.


Zmeny sú aj v dotáciách na výskumnú, či umeleckú činnosť

Ako dodala, v rámci dotácie na špecifiká sa tiež zavádza osobitný príspevok na študentov so špecifickou potrebou s ohľadom na druh špecifickej potreby. Upravujú sa aj ukazovatele v rámci dotácie na výskumnú, vývojovú alebo umeleckú činnosť.

"Výskumné granty zo štátneho rozpočtu a iných domácich zdrojov sa nahrádzajú príjmami za výskumnú činnosť od subjektov verejnej správy a peniaze získané na výskumné projekty v rámci podnikateľskej činnosti vysokej školy sa nahrádzajú príjmami za výskumnú činnosť od iných subjektov ako sú subjekty verejnej správy na základe súťaže. Súčasne sa znižuje váha zahraničných výskumných grantov. Vplyv valorizácie je riešený osobitne prostredníctvom zvlášť vyčlenených prostriedkov na základe výsledkov kolektívneho vyjednávania," informovala Dupaľová Ksenzsighová.

Vysoké školy začali podľa Smieška v rozpočtovom provizóriu aj v roku 2014, keď dostali metodiku k dispozícii až v marci. Počas tohto času tým pádom nemohli nič plánovať, problematické je napríklad prijímanie nových zamestnancov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy