Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Marian Kotleba môže prísť o mandát predsedu kraja

Autor: SITA, 7. januára 2015 16:22
Na podnety Miroslava Beblavého o porušení ústavného zákona, ktorého sa mal dopustiť predseda banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba, reagovala poslankyňa Ľubica Laššáková. Ak na zastupiteľstve zistia porušenie zákona, varovala, že je vážne ohrozený aj jeho post.
kotleba Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba. Foto: archívne, SITA/Ján Viazanička
BANSKÁ BYSTRICA 7. januára (WEBNOVINY) - Predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marianovi Kotlebovi hrozí za porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov nielen pokuta do výšky 18 platov, ale aj zánik mandátu predsedu kraja.

V reakcii na podnety poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého to dnes pre agentúru SITA uviedla predsedníčka poslaneckého klubu Smer-SD – KDH v Zastupiteľstve BBSK Ľubica Laššáková s tým, že vychádza z paragrafu 17, odsek 1 písmeno i) zákona o samospráve vyšších územných celkov.


Beblavý podozrieva Kotlebu z porušenia ústavného zákona

Beblavý dnes informoval, že Zastupiteľstvu BBSK podal dva podnety na predsedu BBSK Kotlebu pre porušenie ústavného zákona. Prvý sa týka finančných darov, ktoré Kotlebovi posielajú na jeho účet aj zamestnanci BBSK, čo v decembri potvrdil sám Kotleba. Podľa Beblavého za to Kotlebovi hrozí pokuta vo výške 12 mesačných platov.

Druhý sa týka Kotlebovho prevádzkovania živnosti aj vo funkcii predsedu BBSK, za čo mu podľa Beblavého hrozí pokuta vo výške šiestich platov.

Odporúčame aj:

Beblavý podal na Kotlebu podnety, k dvadsiatkam sa priznal

Kotleba tvrdí, že úradníci BBSK ho obdarúvajú dobrovoľne
Laššáková uviedla, že Beblavého podnety zatiaľ zastupiteľstvu nedoručili a informáciu o ňom má iba z médií. "Ak budeme mať aj oficiálne informácie, budeme konať. Na najbližšom zastupiteľstve si vyžiadame všetky relevantné dôkazy, ktoré by mohli buď potvrdiť, alebo vyvrátiť, že Marian Kotleba porušil ústavný zákon. Ak sa zistí, že porušil ústavný zákon, mám pocit, že je vážne ohrozený aj jeho post," povedala Laššáková.


Csúsz polemizuje o dobrovoľnosti "dvadsiatok"

Predseda klubu nezávislých poslancov BBSK Ladislav Kukolík si myslí, že Beblavého podnetmi by sa mala najprv zaoberať poslanecká komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. "Musí si vyžiadať náležitosti k týmto podnetom a zaujať odporúčanie pre Zastupiteľstvo BBSK," uviedol pre agentúru SITA Kukolík s tým, že je predčasné pýtať sa ho na osobné stanovisko či stanovisko klubu, pretože ide o čerstvý problém, ktorý treba najprv preskúmať.

Predseda klubu SMK Péter Csúsz uviedol, že členovia klubu sa k tejto téme ešte stretnú, poberanie darov však jednoznačne odsudzujú. "Je to v právnom štáte nezvyklé a podľa mňa by sa tým nemalo zaoberať len zastupiteľstvo, ale aj iné orgány, keďže je otázne, či dávanie tých darov bolo dobrovoľné," povedal Csúsz. Dodal, že si nie je istý, či odňatie platov je dostatočný trest.


Kotleba sa chce k veci vyjadriť verejne a naživo

Hovorca BBSK Vladimír Gürtler na žiadosť agentúry SITA o sprostredkovanie Kotlebovho stanoviska k Beblavého podnetom uviedol, že Kotleba bol pripravený vystúpiť dnes večer v naživo vysielanej diskusii, ktorej sa však Beblavý vyhol.

"Predseda BBSK Marian Kotleba konštatuje, že hneď ako Miroslav Beblavý naberie odvahu v živom vysielaní s predsedom BBSK Marianom Kotlebom diskutovať, tak predseda BBSK Marian Kotleba sa k veci relevantne vyjadrí naživo a verejne. Tým bude zaručená objektivita a neskreslenosť vyjadrenia predsedu BBSK Mariana Kotlebu v príslušnej veci," uviedol Gürtler.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety