Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Minister obrany USA ocenil Slovensko aj za pomoc Ukrajine

Autor: SITA, 9. januára 2015 11:29
Minister obrany SR Martin Glváč je už od stredy v Spojených štátoch amerických, kde uskutočňuje viaceré stretnutia s kolegami z rezortu.
Chuck Hagel Americký minister obrany Chuck Hagel. Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) - Ukončenie operácie ISAF v Afganistane, rozvoj obrannej spolupráce, investície do obrany a ďalšie modernizačné projekty boli témou rokovania ministra obrany SR Martina Glváča a náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Milana Maxima v Pentagone s ministrom obrany USA Chuckom Hagelom.


Slovenskí vojaci budú v Afganistane pôsobiť naďalej

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa MO SR Martina Balleková, Chuck Hagel počas stretnutia ocenil naše strategické spojenectvo a okrem iného vyzdvihol účasť našich vojakov v operácii ISAF v Afganistane. Martin Glváč amerického kolegu ubezpečil, že naši vojaci budú aj naďalej pôsobiť v Afganistane v nebojovej misii.

"Pre príslušníkov Ozbrojených síl SR schválila Národná rada SR mandát pre operáciu Resolute Support v Afganistane. Na podporu spojeneckého úsilia sme tam už vyslali 66 profesionálnych vojakov," citovala v tlačovej správe zo stretnutia ministra Glváča hovorkyňa rezortu obrany.

Odporúčame aj:

Desiatky slovenských vojakov odídu v januári do Afganistanu

Rozpočet na obranu sa zvyšovať nebude, rozhodol parlament

Glváč utajil miliónový nákup pušiek, Fico nevidí problém
Američania nám ponúkli pomoc pri akvizíciách

Ministri hovorili aj o investíciách do obrany. Glváč informoval, že za posledné dva roky slovenský rezort obrany urobil opatrenia s cieľom, aby čo najviac financií išlo do modernizácie. Hovorili aj o aktuálnych modernizačných projektoch ozbrojených síl.

"Americká strana nám ponúkla pomoc pri akvizíciách, napríklad viacúčelových vrtuľníkov. O tejto téme budem bližšie informovať doma," uviedol Martin Glváč.

Minister obrany SR zároveň informoval amerického kolegu o opatreniach, ktoré prijala SR v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Chuck Hagel ocenil okrem iného Slovenskú republiku za zabezpečenie reverzného toku plynu.


Glváč navštívi aj základňu Národnej gardy v Indiane

Po stretnutí v Pentagone sa Martin Glváč stretol s admirálom Josephom W. Rixeym, riaditeľom Agentúry pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu, s ktorým hovorili o amerických programoch pomoci a o ambíciách Slovenska angažovať sa v rámci programu FMS (Foreign Military Sales, zahraničný vojenský predaj).

Minister obrany počas návštevy USA navštívi základňu Národnej gardy v Indiane a stretne sa s guvernérom Indiany. Na oficiálnu návštevu Spojených štátov amerických odcestoval minister obrany Martin Glváč a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim v stredu 7. januára.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety