Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Kristína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kadúc chváli odbornosť Kisku, mal by predkladať zákony

Autor: SITA, 10. januára 2015 10:38
Poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc navrhuje posilniť právomoci prezidenta priznaním mu zákonodarnej iniciatívy. Pomohlo by to podľa neho v situáciách, keď politici odmietajú riešiť problémy občanov z dôvodu, že sú pre nich politicky riskantné.
Na Slovensko prišiel maďarský prezident, stretol sa s Kiskom Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Katarína Acél - Gáliková
BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Prezident by mal mať možnosť navrhovať a predkladať zákony rovnako, ako to dnes prislúcha vláde či poslancom parlamentu. Navrhuje to poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc, ktorý chce priznaním zákonodarnej iniciatívy hlave štátu posilniť prezidentské právomoci.

"Priznaním zákonodarnej iniciatívy prezidentovi bude okrem iného vytvorená poistka pre prípady, kedy politické subjekty odmietajú, prípadne odkladajú riešenie pálčivých problémov občanov Slovenska z dôvodu, že sú pre ne politicky riskantné, neprijateľné či jednoducho nepovšimnuté," argumentuje Kadúc.

Odporúčame aj:

Matovič sľubuje k novým voľbám desaťkrát lepšiu kandidátku

Eštebáci neprídu o štedré dôchodky, návrh OĽaNO neprešiel

OĽaNO chce podporiť rodičov, ktorým nevzali dieťa do škôlkyPoslanec obyčajných ľudí pripomína, že definitívne rozhodovanie o predložených návrhoch bude stále na pleciach parlamentu, zákon teda zaručí iba to, že návrh predložený hlavou štátu národná rada prerokuje, môže ho však neschváliť.

"V poslednom období prezident opakovane využil právo vetovať návrh zákona prijatý Národnou radou SR, pričom dôvody, ktoré uviedol, sa javili viac ako odborne relevantné a vyvažujúce politické záujmy vládnej strany," tvrdí Kadúc.

Prezident sa tak podľa neho stal aktívnym a dôležitým činiteľom na politickom poli, čo je vzhľadom na vysoký stupeň legitimity jeho moci - je priamo zvolený občanmi - akceptovateľné a prirodzené. Podľa Kadúca sa pri posilnení legitimity hlavy štátu, z parlamentnej na priamu voľbu občanmi, zabudlo na posilnenie kompetencií, respektíve právomocí prezidenta. Aj preto by priznal prezidentovi právo predkladať zákony.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety