Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Draxler odoslal prezidentovi návrh na odvolanie šéfa SAV

Autor: SITA, 9. januára 2015 17:30
Minister školstva Juraj Draxler okrem návrhu na odvolanie šéfa Slovenskej akadémie vied zároveň prezidentovi odoslal návrh na vymenovanie Pavla Šajgalíka za nového predsedu akadémie.
Pavol Šajgalík Novým predsedom Slovenskej akadémie vied sa má stať Pavol Šajgalík. Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) - Minister školstva Juraj Draxler v piatok odoslal prezidentovi Andrejovi Kiskovi návrh na odvolanie Jaromíra Pastoreka z pozície predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV). Zároveň prezidentovi odoslal návrh na vymenovanie Pavla Šajgalíka za nového šéfa akadémie, informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.


Draxler verí v dobrú spoluprácu s novým predsedom Šajgalíkom

Draxler dostal návrh na vymenovanie Šajgalíka v piatok. Zároveň sa s ním stretol a porozprával sa s ním o jeho plánoch v budúcej funkcii. "Nový predseda SAV dostal veľmi silný mandát. Osobne som mu v piatok zablahoželal. Verím, že budeme spolu dobre spolupracovať a že sa pod jeho vedením podarí zastabilizovať vnútorný chod SAV," povedal Draxler.

Odporúčame aj:

Vláda pridala vedcom do rozpočtu osem miliónov eur

Vedci už nechcú svojho šéfa, nebojoval dostatočne so štátomNovým predsedom SAV sa stane doterajší podpredseda SAV pre ekonomiku Pavol Šajgalík. Rozhodli o tom tento týždeň na mimoriadnom rokovaní členovia Snemu Slovenskej akadémie vied, ktorí schválili návrh na vymenovanie Šajgalíka na tento post.

Členovia snemu sa voľbou nového predsedu SAV zaoberali po tom, ako na mimoriadnom rokovaní vo štvrtok 18. decembra schválili návrh na odvolanie Jaromíra Pastoreka. Odvolanie Pastoreka z funkcie predsedu SAV a vymenovanie Šajgalíka musí potvrdiť prezident Andrej Kiska.


Pastorekovi vyčítali slabý boj o financie so štátom

Kritici vyčítali Pastorekovi najmä slabú argumentáciu pri vyjednávaní rozpočtu na rok 2015 a komunikáciu vo vnútri akadémie. Pastorek po schválení návrhu na jeho odvolanie povedal, že rozhodnutie snemu rešpektuje. Najvážnejším dôvodom schváleného návrhu na odvolanie predsedu podľa Pastoreka bolo, že sa nie všetci stotožnili s transformáciou SAV.

Predseda snemu Karol Marhold z Botanického ústavu SAV na to reagoval tým, že dôvodom nebola samotná transformácia, ale jej spôsob. Ubezpečil tak, že transformácia SAV sa odchodom Pastoreka neskončí. Pastorekovi sa malo druhé funkčné obdobie skončiť v roku 2017.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety