Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Štatistický úrad urobí pred referendom o rodine dve skúšky

Autor: SITA, 12. januára 2015 06:06
Referendum o ochrane rodiny bude štát stáť zhruba 6,3 milióna eur a uskutoční sa 7. februára na základe petície Aliancie za rodinu.

Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch Foto: Ilustračné, SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) - Štatistický úrad vyskúša sčítanie hlasovania vo februárovom referende o rodine v dvoch skúškach. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Štatistického úradu (ŠÚ) SR Marián Jánošík, prvá skúška bude tento mesiac a druhá, tradične krátko pred hlasovaním, teda vo februári.

Odporúčame aj:

Aliancia žiada homosexuálov, aby nebrali práva deťomŠtatistici zároveň plánujú zverejniť po skončení hlasovania v plebiscite priebežné a neskôr aj definitívne výsledky na http://www.volbysr.sk. "Priebežné výsledky budeme zverejňovať na stránke v tabuľkovej forme za celé Slovensko aj podľa obvodov," informoval SITA Marián Jánošík. Ponúknu najmä prehľad o počtoch okrskov, spracovaných okrskových zápisníc, oprávnených voličov, zúčastnených voličov a o účasti v percentách.


Referendum bude obsahovať tri otázky

Chýbať nebudú výsledky podľa otázok, teda počet a podiel odpovedí áno - nie. ŠÚ SR prinesie v definitívnych výsledkoch súhrnné výsledky podľa obvodov a krajov, výsledky hlasovania oprávnených občanov v referende podľa obvodov a krajov za každú z troch otázok, taktiež grafy a kartogram k účasti a výsledkom hlasovania za 1., 2. a 3. referendovú otázku.

Referendum o ochrane rodiny za približne 6,3 milióna eur bude 7. februára. Uskutoční sa na základe petície Aliancie za rodinu. Tí, čo prídu k referendovým urnám, budú môcť odpovedať na tri otázky: "1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? 2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova? 3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?"

Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch Foto: Ilustračné, SITA/Ján SlovákHlasovať môže 4,4 milióna oprávnených voličov

Právo hlasovať v referende má každý občan SR, ktorý najneskôr v deň konania referenda, teda 7. februára, dovŕšil 18 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska. Hlasovať môžu aj občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. V deň referenda však musia prísť hlasovať do ľubovoľnej referendovej miestnosti na Slovensku.

Slováci žijúci trvalo v zahraničí sa okrskovej referendovej komisii musia preukázať cestovným dokladom. V referende sa dá hlasovať aj mimo miesta trvalého bydliska. Potrebný je na to hlasovací preukaz. Požiadať oň možno obec svojho trvalého pobytu najneskôr 5. februára v úradných hodinách obce. V referende nemôžu hlasovať tí, ktorým z dôvodu ochrany zdravia ľudí zákonom obmedzili osobnú slobodu, tiež väznení páchatelia obzvlášť závažných zločinov a ľudia zbavení spôsobilosti na právne úkony.

Hlasovať vo februárovom referende o rodine môže približne 4,4 milióna oprávnených voličov v 4943 okrskoch, agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.


Komisie po prvý raz zasadnú 14. januára

Z rozhodnutia prezidenta Andreja Kisku o vyhlásení referenda vyplýva, že Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky, obvodné komisie a okrskové komisie po prvý raz zasadnú do 14. januára. Do komisií mohli svojich zástupcov navrhnúť politické strany a hnutia zastúpené v Národnej rade SR a tiež referendový petičný výbor, ktorého návrh prezident prijal.

V komisiách všetkých troch stupňov tak budú sedieť zástupcovia strán Smer-SD, KDH, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS a tiež zástupcovia Aliancie za rodinu. Ústredná komisia pre referendum SR podľa Chmelovej po prvý raz stretne v pondelok 12. januára v priestoroch ministerstva vnútra.

Referendum o ochrane rodiny bude štát stáť zhruba 6,3 milióna eur. Ministerstvo vnútra vyjde usporiadanie plebiscitu na približne 5,1 milióna eur a Štatistický úrad na asi 1,2 milióna eur. Vyplýva to z návrhu organizačno-technického zabezpečenia referenda, ktorý 10. decembra schválila vláda.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy