Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Lajčák hovoril s opozíciou o témach nášho predsedníctva v EÚ

Autor: SITA, 12. januára 2015 16:51
Cieľom pondelkového stretnutia, ktoré sa konalo z iniciatívy ministra zahraničia, bolo informovať politické strany o stave doterajších príprav na predsedníctvo.
Európska únia Foto: ilustračné-Thinkstock
BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Témami budúcoročného predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie by mohla byť energetika, boj proti daňovým únikom a téma vody. "To sú témy, ktoré sú pre Slovensko zaujímavé," vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák po pondelkovom stretnutí s predstaviteľmi politických strán KDH, SDKÚ, SaS, OĽaNO, Most-Híd a Sieť.

Keďže sa predsedníctvo blíži, debata o ňom so zástupcami strán by podľa Lajčáka mala byť aktívnejšia. Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že na budúci rok čakajú Slovákov parlamentné voľby, z ktorých vzíde aj nová vláda.

Novovymenovaní ministri sa tak už budú musieť predsedníctvom vážne zaoberať. "Dohodli sme sa, že sa budeme stretávať častejšie. Najbližšie, keď budeme mať istý náčrt programu," dodal Lajčák.


Strany sa prihlásili k nepolitizovaniu témy

Cieľom pondelkového stretnutia, ktoré sa konalo z iniciatívy ministra zahraničia, bolo informovať politické strany o stave doterajších príprav na predsedníctvo, ale aj o tom, aké prípravy Slovensko čakajú v tomto roku.

Stretnutie nadväzuje na podpis Deklarácie k príprave a výkonu predsedníctva SR v Rade EÚ z mája 2013, ktorou sa vtedajšie parlamentné strany prihlásili k zodpovednému prístupu a nepolitizovaniu témy. Aj v pondelok sa podľa Lajčáka predstavitelia strán zhodli na tom, že predsedníctvo by malo byť úspešné.


Rotujúce predsedníctvo

Rada EÚ funguje na princípe rotujúceho predsedníctva. V praxi to znamená, že každých šesť mesiacov predsedá Rade EÚ iný členský štát. Predsednícka krajina zodpovedá za riadne fungovanie Rady EÚ, organizovanie jej stretnutí, zabezpečenie komunikácie s členskými štátmi a jednotlivými inštitúciami Európskej únie.

Slovensko bude predsedníckou krajinou Rady EÚ od 1. júla 2016. Predsednícke trio budeme tvoriť s Holandskom a Maltou. Predsedníctvo totiž prevezmeme od Holandska a odovzdáme ho Malte.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy