Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci považujú rozvojovú pomoc za dôležitú, tvrdí prieskum

Autor: SITA, 17. januára 2015 08:15
Slováci v prieskume potvrdili, že rozvojovú pomoc považujú za dôležitú. Dokonca si myslia, že by mohla byť intenzívnejšia. Za výrobky pochádzajúce z krajín, ktoré takúto pomoc potrebujú, si však paradoxne odmietajú priplatiť.
rozvojová pomoc Rozvojová pomoc Foto: ilustračné, SITA/AP Photo
BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) - Takmer osem z desiatich respondentov na Slovensku (79 percent) si myslí, že pomáhať ľuďom v rozvojových krajinách je dôležité. Na druhej strane však v mnohých oblastiach týkajúcich sa rozvoja majú Slováci menej pozitívne postoje, ako je priemer celej EÚ, vyplýva z výsledkov prieskumu verejnej mienky Eurobarometer.

Odporúčame aj:

Takmer polovica Slovákov nepozná svoju hladinu cholesterolu

Slováci si radi zlepšujú vedomosti o zdraví cez internet
Podľa väčšiny by sa mala rozvojová pomoc zvýšiť

Respondenti na Slovensku hneď po Estóncoch (46 percent) najmenej často uvádzajú, že boj proti chudobe by mal byť jednou z hlavných priorít EÚ (47 percent), sú teda výrazne pod priemerom EÚ (64 percent). Táto priorita klesla o štyri percentuálne body od roku 2013. Slováci zároveň menej často uvádzajú, že rozvoj by mal byť jednou z hlavných priorít vlády (30 percent v porovnaní s priemerom EÚ, ktorý je 45 percent).

O niečo viac ako polovica respondentov na Slovensku súhlasí, že boj proti chudobe v rozvojových krajinách má pozitívny vplyv aj na občanov EÚ (53 percent), čo predstavuje druhý najnižší podiel v celej EÚ. Najnižšia miera bola zaznamenaná u respondentov v Českej republike (50 percent).

Respondenti na Slovensku taktiež najmenej často uvádzajú, že boj proti chudobe v rozvojových krajinách je vo vlastnom záujme EÚ (66 percent). Zároveň však mierne narástol podiel tých, ktorí si myslia, že rozvojová pomoc by sa mala zvýšiť (63 percent, nárast o štyri percentuálne body).


Za potraviny z rozvojových krajín si Slováci nechcú priplatiť

Viac než tretina respondentov na Slovensku súhlasí s tvrdením, že jednotlivci môžu hrať úlohu v boji proti chudobe (38 percent), pričom päť percent s týmto tvrdením rozhodne súhlasí. Spomedzi všetkých členských štátov sa Slováci najmenej často osobne angažujú v oblasti pomoci pre ľudí v rozvojových krajinách (22 percent) a sú najmenej ochotní platiť viac za potraviny alebo výrobky pochádzajúce z týchto krajín (32 percent).

Podobne ako ich rovesníci z EÚ, mladší respondenti vo veku 15 – 24 rokov zo Slovenska majú vo všeobecnosti pozitívnejší postoj k úlohe a vplyvu rozvojovej pomoci. Napríklad 52 percent z tejto vekovej kategórie súhlasí, že jednotlivci môžu hrať úlohu v boji proti chudobe v rozvojových krajinách, v porovnaní s 35 percentami starších respondentov (vo veku 25 rokov a viac). Mladší respondenti sú zároveň ochotnejší platiť viac za potraviny alebo výrobky pochádzajúce z týchto krajín.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy