Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci považujú rozvojovú pomoc za dôležitú, tvrdí prieskum

Autor: SITA, 17. januára 2015 08:15
Slováci v prieskume potvrdili, že rozvojovú pomoc považujú za dôležitú. Dokonca si myslia, že by mohla byť intenzívnejšia. Za výrobky pochádzajúce z krajín, ktoré takúto pomoc potrebujú, si však paradoxne odmietajú priplatiť.
rozvojová pomoc Rozvojová pomoc Foto: ilustračné, SITA/AP Photo
BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) - Takmer osem z desiatich respondentov na Slovensku (79 percent) si myslí, že pomáhať ľuďom v rozvojových krajinách je dôležité. Na druhej strane však v mnohých oblastiach týkajúcich sa rozvoja majú Slováci menej pozitívne postoje, ako je priemer celej EÚ, vyplýva z výsledkov prieskumu verejnej mienky Eurobarometer.

Odporúčame aj:

Takmer polovica Slovákov nepozná svoju hladinu cholesterolu

Slováci si radi zlepšujú vedomosti o zdraví cez internet
Podľa väčšiny by sa mala rozvojová pomoc zvýšiť

Respondenti na Slovensku hneď po Estóncoch (46 percent) najmenej často uvádzajú, že boj proti chudobe by mal byť jednou z hlavných priorít EÚ (47 percent), sú teda výrazne pod priemerom EÚ (64 percent). Táto priorita klesla o štyri percentuálne body od roku 2013. Slováci zároveň menej často uvádzajú, že rozvoj by mal byť jednou z hlavných priorít vlády (30 percent v porovnaní s priemerom EÚ, ktorý je 45 percent).

O niečo viac ako polovica respondentov na Slovensku súhlasí, že boj proti chudobe v rozvojových krajinách má pozitívny vplyv aj na občanov EÚ (53 percent), čo predstavuje druhý najnižší podiel v celej EÚ. Najnižšia miera bola zaznamenaná u respondentov v Českej republike (50 percent).

Respondenti na Slovensku taktiež najmenej často uvádzajú, že boj proti chudobe v rozvojových krajinách je vo vlastnom záujme EÚ (66 percent). Zároveň však mierne narástol podiel tých, ktorí si myslia, že rozvojová pomoc by sa mala zvýšiť (63 percent, nárast o štyri percentuálne body).


Za potraviny z rozvojových krajín si Slováci nechcú priplatiť

Viac než tretina respondentov na Slovensku súhlasí s tvrdením, že jednotlivci môžu hrať úlohu v boji proti chudobe (38 percent), pričom päť percent s týmto tvrdením rozhodne súhlasí. Spomedzi všetkých členských štátov sa Slováci najmenej často osobne angažujú v oblasti pomoci pre ľudí v rozvojových krajinách (22 percent) a sú najmenej ochotní platiť viac za potraviny alebo výrobky pochádzajúce z týchto krajín (32 percent).

Podobne ako ich rovesníci z EÚ, mladší respondenti vo veku 15 – 24 rokov zo Slovenska majú vo všeobecnosti pozitívnejší postoj k úlohe a vplyvu rozvojovej pomoci. Napríklad 52 percent z tejto vekovej kategórie súhlasí, že jednotlivci môžu hrať úlohu v boji proti chudobe v rozvojových krajinách, v porovnaní s 35 percentami starších respondentov (vo veku 25 rokov a viac). Mladší respondenti sú zároveň ochotnejší platiť viac za potraviny alebo výrobky pochádzajúce z týchto krajín.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety