Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Exprimátor Prešova podpísal pred odchodom zlaté padáky

Autor: SITA, 14. januára 2015 15:17, aktualizované: 14. januára 2015 15:48
Pred tým ako Pavel Hagyari opustil kanceláriu primátora Prešova zabezpečil siedmim zamestnancom úradu rozprávkové odstupné. Vďaka dodatkom k zmluvám si v prípade odchodu prilepšia o tisíce eur.
Pavel Hagyari Bývalý primátor mesta Prešov Pavel Hagyari. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský
PREŠOV 14. januára (WEBNOVINY) – Bývalý primátor Prešova Pavel Hagyari pred svojim odchodom podpísal siedmim vedúcim pracovníkom Mestského úradu v Prešove dodatky k pracovným zmluvám, ktoré im zaručujú pri ukončení pracovného pomeru nadštandardné odstupné.


Pri výpovedi si prilepšia o tisíce eur

Okrem odstupného podľa Zákonníka práce a platnej Kolektívnej zmluvy (plus dva priemerné mesačné platy),ide ešte o ďalšie odstupné vo výške päťnásobku ich priemerného mesačného zárobku. Zvýhodňujúce dohody dostali riaditelia sekcií a dvaja vedúci oddelení úradu.

Nová primátorka mesta Andrea Turčanová tvrdí, že ide o tzv. zlaté padáky. Uviedla, že v prípade riaditeľa sekcie odstupné vo výške päťnásobku priemerného mesačného zárobku predstavuje sumu zhruba 10-tisíc eur. Mená zvýhodnených zamestnancov neuviedla.

Odporúčame:

Prešovu bude šéfovať žena, Hagyari priznal porážkuZrušenie dodatkov ochotne riešili len dvaja zamestnanci

Turčanová sa tieto nadštandardné dodatky k pracovným zmluvám snažila riešiť dohodou o ich zrušení s konkrétnymi pracovníkmi, ktorých sa to týka. Úspešná bola iba v dvoch prípadoch. Na zrušenie platnosti ostatných piatich zvýhodňujúcich dodatkov chce využiť všetky dostupné prostriedky, ktoré jej umožňuje zákon, nevylučuje ani podanie na súd.

Turčanová uviedla, že z jej neznámych dôvodov boli dodatočné dohody doručené na mzdové oddelenie až v deň, keď spolu s poslancami skladali sľub, teda 15. decembra, pričom na týchto dodatkoch je dátum 2. decembra.


Dohody znevýhodňujú ostatných zamestnancov

Podľa primátorky, nie je známe, na základe akých skutočností došlo k uzavretiu týchto dohôd len s vybranými vedúcimi zamestnancami mesta. Považuje to za neprimerané zvýhodnenie na úkor iných zamestnancov, ktorí vykonávajú obdobné vedúce pozície s rovnakou mierou zodpovednosti. Doteraz nikto z týchto zamestnancov neukončil pracovný pomer.

"Mesto Prešov z uvedeného dôvodu v najbližšom čase uskutoční všetky potrebné úkony smerujúce k tomu, aby tieto zvýhodňujúce dodatky k pracovným zmluvám boli súdom vyhlásené z dôvodu ich nezákonnosti za neplatné s cieľom nevyplatenia nadštandardného odstupného vybraným zamestnancom mesta na úkor verejného rozpočtu, nakoľko nejde o zanedbateľnú sumu," píše sa v písomnom vyhlásení radnice.


Hagyari považuje debaty o odstupnom za predčasné

Exprimátor Pavel Hagyari pre agentúru SITA povedal, že zatiaľ je predčasné hovoriť o odstupnom, lebo dodatky k zmluvám boli podpísané pre prípad, že títo zamestnanci budú musieť odísť z úradu. "Znamená to, že oni chcú pracovať, chcú sa prípadne zúčastniť na výberovom konaní a keď tam zostanú, nič sa vyplácať nebude," zdôraznil.

Podľa Hagyariho nie je to sedem mesiacov navyše, ale spolu s Kolektívnou zmluvou päť mesiacov navyše. "Ja to považujem za slušnosť a odmenu pre ľudí, ktorí skutočne za posledné roky mimoriadne pracovali a mesto sa chce s nimi rozlúčiť, lebo určite budú mať problém sa zamestnať," uviedol Hagyari.


Turčanová chce fungovanie mesta zefektívniť

Hneď po voľbách sa podľa jeho vyjadrenia povrávalo o snahe novej garnitúry vymeniť ľudí na vedúcich postoch na úrade, čo považuje za politické čistky. Prečo boli dodatky k zmluvám doručené personalistom až 15. decembra minulého roku, Hagyari nevysvetlil, uviedol iba, že to išlo mimo neho.

Doteraz nová primátorka Turčanová neodvolala žiadneho vedúceho pracovníka úradu a nebola zverejnená ani nová organizačná štruktúra úradu. Pri svojich prioritách však hovorila o snahe zefektívniť fungovanie mesta, ktoré má v súčasnosti viacstupňové riadenie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety