Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Figeľ: Stratégia ľudských práv je v protiklade s referendom

Autor: SITA, 18. januára 2015 09:07
S aktuálnym znením Celoštátnej stratégii ochrany a podpory ľudských práv nesúhlasili mnohé mimovládne organizácie a predstavitelia cirkví. Vláda materiál stiahla z rokovania.
figel Predseda KDH Ján Figeľ si myslí, že ochrana ľudských práv patrí oveľa viac do oblasti spravodlivosti než do oblasti diplomacie. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Pripravovaná Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv je podľa predsedu KDH Jána Figeľa v protiklade so zámerom a podstatou otázok referenda o ochrane rodiny, pri ktorom vládny SMER-SD odporúča svojim voličom účasť.

Ako povedal Figeľ pre agentúru SITA, stratégia nie je v súlade s ustanoveniami slovenského ústavného poriadku a univerzálnych ľudských práv, ako ich garantuje Listina základných ľudských práv a slobôd. O stratégii mala v stredu rokovať vláda. Materiál však stiahla z rokovania.


Stratégia sa nevenuje rodine ani na jednej strane

Stratégia sa podľa Figeľa právam rôznych skupín občanov venuje nevyvážene, v rôznom rozsahu. "Najväčšia pozornosť v rámci príloh materiálu - v rozsahu 105 strán - je venovaná skupine LGBTI osôb. Podpore a ochrane starších ľudí sa venuje na 14 stranách, predchádzaniu rasizmu a xenofóbie na 12 stranách, právam chudobných na 10 stranách, právam osôb s telesným postihnutím na deviatich stranách. Rodine sa celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv nevenuje ani na jednej strane," upozornil Figeľ.

S aktuálnym znením stratégie nesúhlasili mnohé mimovládne organizácie a predstavitelia cirkví. V decembri sa uskutočnil aj protest pred Úradom vlády SR pod názvom "Živá reťaz proti Stratégii ne-ľudských práv". Najrozumnejšie v tejto situácii by podľa Jána Figeľa bolo definitívne stopnutie tohto návrhu Stratégie a celkový presun ľudskoprávnej agendy prostredníctvom zmeny kompetenčného zákona spod rezortu diplomacie pod gesciu ministerstva spravodlivosti.

"Ochrana ľudských práv inštitucionálne, vecne a odborne patrí oveľa viac do oblasti spravodlivosti než do oblasti diplomacie. V prípade silného mandátu od občanov a účasti na vládnej zodpovednosti bude KDH presadzovať zmenu kompetenčného zákona a následné prepracovanie navrhovanej Stratégie ochrany ľudských práva na Slovensku," dodal predseda KDH.


Zmena zákona sa už pripravuje

Súčasnú organizáciu ministerstiev zmenila vláda v roku 2012 tým, že post podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorý v Radičovej koalícii zastával Rudolf Chmel, nahradila funkciou vicepremiéra pre veľké investície. Robert Fico ju zveril Ľubomírovi Vážnemu. Ľudskoprávna agenda bola presunutá na vicepremiéra Miroslava Lajčáka.

Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku vláda vypustila z programu dnešného rokovania. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý materiál predkladá, tento postup vysvetlil tým, že téma ľudských práv prechádza z jeho rezortu na rezort spravodlivosti a ministra Tomáša Boreca.

Zmena kompetenčného zákona sa už pripravuje a bude potrebné pre zmeny upraviť aj uznesenie k stratégii. Lajčák odmietol spájať tento krok s blížiacim sa referendom o rodine.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety