Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Stavba Starého mosta mešká, robiť sa bude aj v noci

Autor: SITA, 15. januára 2015 13:55
Prestavba Starého mosta má byť hotová do konca tohto roka. Práce na moste v poslednom čase stáli, môže za to vraj vysoká hladina rieky a nepracovalo sa ani cez sviatky.

Kontrolný deň na Starom moste Pohľad na výstavbu estakády Artmedia na petržalskom brehu Dunaja, ktorá bude tvoriť električkové prepojenie Starého mesta a Petržalky cez zrekonštruovaný Starý most. Bratislava, 15. január 2015. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Stavba Starého mosta v Bratislave mešká oproti pôvodnému plánu desať týždňov. Radnica preto pripravila opatrenia na zníženie sklzu, prestavba Starého mosta a prvá časť električkovej trate do Petržalky totiž má byť hotová už koncom tohto roka.

Odporúčame:

Bratislavský primátor hovoril s Kiskom o problémoch mestaKonštrukcia mosta sa preto bude montovať na dvoch a nie na jednej montovni, ako to bolo doteraz. Od marca budú robotníci pracovať v trojzmennej prevádzke a stavbu budú nepretržite kontrolovať pracovníci magistrátu. Po kontrolnom dni na stavbe Starého mosta o tom vo štvrtok informoval bratislavský primátor Ivo Nesrovnal.

Obrazom: Kontrolný deň na Starom mosteNesrovnal nie je veľmi spokojný

Primátor sa bol vo štvrtok pozrieť na stavenisku mosta na petržalskom brehu Dunaja. "Nie som veľmi spokojný, pretože stavba je v sklze a termíny sú veľmi napnuté," povedal primátor na margo 10-týždňového sklzu prác na moste. Hovorí, že urobí všetko pre to, aby sa termíny stihli, v prípade nedokončenia projektu do konca tohto roka totiž hrozí, že projekt hradený z eurofondov Európska komisia nemusí preplatiť.

"Čiastka 70 miliónov eur by potom bola čiastkou, ktorú musí uhradiť mesto a to by bola finančná katastrofa," povedal primátor. Radnica preto zavádza tri opatrenia, aby sa sklz na stavbe znížil a stihli sa termíny. K pôvodnej jednej montovni na petržalskej strane Dunaja pribudne aj druhá. "Budú sa tu paralelne montovať časti mosta tak, aby sa to urýchlilo," vysvetlil primátor. Prvé metre konštrukcie, ktorú vyrobili a doviezli z Vítkovíc, by mohli budúci mesiac začať nasúvať nad Dunaj. Každý mesiac by zhotoviteľ mal nad rieku vraj vysunúť 30 metrov.

Kontrolný deň na Starom moste Foto: SITA/Jozef JakubčoVo februári sa vráti ruch na Štúrovu ulicu

Práce na moste v poslednom čase stáli, môže za to vraj vysoká hladina rieky a nepracovalo sa ani cez sviatky. O to intenzívnejšie by sa malo začať pracovať od marca. Robotníci totiž budú pracovať na tri zmeny, vo dne i v noci. Prácu robotníkov budú nepretržite sledovať pracovníci magistrátu. Pracovať by sa od februára už malo opäť aj na Štúrovej, kde práce spomalili zmeny v projekte. "Zhotoviteľ ma uistil, že vo februári sa vráti na Štúrovu ulicu stavebný ruch a ulica sa začne dokončovať," priblížil primátor s tým, že zhotoviteľ má predložiť aj presný plán prác.

Starý most v Bratislave začali rozoberať 2. decembra 2013. Projekt prestavby Starého mosta a vybudovanie prvej časti električkovej trate do Petržalky má byť dokončený, skolaudovaný a vyfaktúrovaný do konca tohto roka. Pôvodne radnica chcela projekt dokončiť už v auguste tohto roka, práce však vlani v lete zdržalo hľadanie možnej nevybuchnutej munície ešte z druhej svetovej vojny na dne Dunaja.

Kontrolný deň na Starom moste Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal počas brífingu po ukončení kontrolného dňa na výstavbe električkového prepojenia Starého mesta a Petržalky cez Starý most. Bratislava, 15. január 2015. Foto: SITA/Jozef JakubčoBúrajú ďalší pilier

Špecialisti síce v Dunaji podozrivé predmety našli, zhodnotili však, že pri dodržaní bezpečnostných opatrení nie sú nebezpečné, práce tak mohli pokračovať. Jeden pilier je už zbúraný a ďalší búrajú. Nahradiť ich má následne jeden pilier, na Dunaji sa tak rozšíri plavebná dráha.

Prestavba Starého mosta je spolu s vybudovaním električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu súčasťou prvej etapy budovania Nosného dopravného systému v Bratislave. Starý most rekonštruuje Združenie MHD - Starý most, ktoré mesto vybralo vo verejnom obstarávaní. Je zložené z firiem Eurovia SK, Eurovia CS a SMP CZ.

Projekt bude stáť 58,8 milióna eur bez DPH. Na prestavbu Starého mosta mesto získalo nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Na financovaní projektu sa bude z 85 percent podieľať Európska únia, desať percent prispeje štát a päť percent zaplatí mesto. Podmienkou je, že projekt musí byť dokončený a vyfakturovaný do konca roka 2015.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety