Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Miloš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Exstarosta Vyšného Skálnika uspel na súde, znížili mu trest

Autor: SITA, 15. januára 2015 16:53
Bývalý starosta vlani v júni jazdil pod vplyvom alkoholu na svojom džípe Grand Cherokee a pri policajnej kontrole mu v dychu zistili viac ako dve promile alkoholu. Súd mu však zmiernil trest zákazu šoférovať z 30 mesiacov na polovicu.

alkohol, alkohol_za_volantom, vodič Foto: Ilustračné, Shutterstock
BANSKÁ BYSTRICA 15. januára (WEBNOVINY) - Bývalý starosta obce Vyšný Skálnik v okrese Rimavská Sobota Ján Durmis zaplatí za jazdu pod vplyvom alkoholu osemsto eur. Tento verdikt prvostupňového súdu vo štvrtok potvrdil senát Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý však vyhovel odvolaniu 50-ročného exstarostu a zmiernil mu trest zákazu šoférovania z tridsať na pätnásť mesiacov.

Ján Durmis v júni minulého roku jazdil v susednej obci Hrachovo na svojom džípe Grand Cherokee a pri policajnej kontrole mu v dychu zistili viac ako dve promile alkoholu. Bývalého profesionálneho vojaka následne trestným rozkazom uznali za vinného. Súd mu uložil peňažný trest osemsto eur a zákaz šoférovať na dva a pol roka.


Spoločenskú záruku súd neakceptoval

Pri právoplatnosti rozhodnutia Okresného súdu v Rimavskej Sobote by bol starosta prišiel o funkciu. Voči verdiktu však nepodal odpor on, ale jeho manželka. Preto súd musel nariadiť hlavné pojednávanie a Durmis pokračoval v starostovskej funkcii do komunálnych volieb a vodičský preukaz mu vrátili. Medzitým sa konalo hlavné pojednávanie na prvostupňovom súde, na ktorom sa Durmis ospravedlnil, ale súhlasil, aby sa konalo aj bez neho.

Durmis súdu predložil aj spoločenskú záruku Poľovníckeho združenia v Kraskove a Farského úradu v Hrachove. Súd vlani 11. septembra aj na základe Durmisovho priznania z prípravného konania rozhodol o jeho vine a uložil mu rovnaký trest ako v trestnom rozkaze. Spoločenskú záruku však súd neakceptoval, pretože neobsahovala konkrétne formy pôsobenia na nápravu obžalovaného. Proti tomu sa Durmis odvolal s tým, že nemá problém zaplatiť osemsto eur.


Na odvolacom konaní svoj čin oľutoval

Podľa neho však trest zákazu viesť motorové vozidlá na 30 mesiacov je neprimerane prísny. Dôvodil to svojím priznaním, bezúhonným životom a dobrou povesťou. V jeho prospech svedčila i skutočnosť, že ako vodič s viac ako tridsaťročnou praxou mal iba dva banálne priestupky. Na odvolacom konaní svoje konanie oľutoval a povedal, že ten deň mu radikálne zmenil celý život.

Odvolací súd akceptoval požiadavku Durmisa a trest zákazu šoférovania mu zmiernil na polovicu. Zohľadnil okolnosti prípadu a Durmisovu beztrestnosť. Podľa predsedu senátu v rámci individuálnej i generálnej prevencie postačuje aj 15-mesačný zákaz viesť motorové vozidlá všetkého druhu. Súd v tejto súvislosti poukázal na prípad iného starostu z okresu Banská Bystrica, ktorý za alkohol 1,6 promile dostal trest 500 eur a zákaz šoférovať na jeden rok.

Ján Durmis bol starostom Vyšného Skálnika prvé volebné obdobie. V obci so 150 obyvateľmi ho volajú Generál.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety