Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Edita

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Otec slovenských dominikánov slávi jubileum, má už sto rokov

Autor: SITA, 17. januára 2015 10:00
Najstaršiemu slovenského dominikánovi príde zablahoželať aj český prímas, pražský arcibiskup – kardinál Dominik Duka. Ten zároveň odslúži slávnostnú svätú omšu.
Noc kostolov Najstarší slovenský dominikán oslavuje storočnicu. Foto: ilustračné, SITA/Ján Viazanička
BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Najstarší dominikán na Slovensku Akvinas Juraj Gabura sa dožije v sobotu sto rokov. Do Zvolena mu v sobotu príde zablahoželať český prímas, pražský arcibiskup – kardinál Dominik Duka, ktorý je tiež dominikán. Ten bude zároveň slúžiť slávnostnú svätú omšu.

Páter Akvinas Juraj Gabura bol pred rokom 1989 väznený v Ružomberku, Ilave, Leopoldove aj vo Valdiciach. Ani táto skúsenosť ho neodradila a na slobode sa venoval šíreniu viery. Pre mnohých sa stal tajným apoštolom Bratislavy. Páter Akvinas je nazývaný aj "otcom slovenských dominikánov".


Dominikáni súčasťou podzemnej cirkvi

V období socializmu pôsobili slovenskí dominikáni v "podzemnej cirkvi". Predovšetkým páter Akvinas Juraj Gabura sa po prepustení z väzenia nenechal odradiť ťažkosťami doby a zapálený ideálom rehole pracoval na jej obnovovaní.

Po páde socializmu pribúdal počet bratov a dominikáni sa mohli vrátiť do košického kláštora. Okrem košického kláštora založili konventy v Bratislave a v Žiline, v Dunajskej Lužnej a vo Zvolene.


Kázať pre spásu duší

V roku 1997 bola vyhlásená Slovenská viceprovincia zasvätená Ružencovej Panne Márii a v roku 2001 bola založená Slovenská provincia bratov dominikánov. V súčasnosti má provincia 58 bratov.

Rehoľa bratov kazateľov (dominikáni) je súčasťou katolíckej cirkvi. Bola založená svätým Dominikom Guzmánom a oficiálne schválená pápežom Honoriom III. v roku 1216. Od začiatku bolo jej hlavným cieľom podľa túžby Dominika kázať pre spásu duší.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy