Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Počet ľudí s chrípkou vzrástol , najviac ich je medzi deťmi

Autor: SITA, 16. januára 2015 15:53
Medzi najčastejšie komplikácie chrípky patrili zápaly prínosových dutín, zápaly pľúc a zápaly stredného ucha. Najviac chorých na chrípku bolo medzi deťmi vo veku do päť rokov.
lekaren,lieky, chripka Hygienikom v Žilinskom kraji nahlásili takmer sedemtisíc akútnych respiračných ochorení. Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BANSKÁ BYSTRICA 16. januára (WEBNOVINY) – Po minulotýždňovom prudkom náraste chrípkových aj ďalších akútnych respiračných ochorení v kraji pokračoval ich nárast aj v tomto týždni.

Ako v piatok informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, chorobnosť na chrípku a jej podobné ochorenia tento týždeň stúpla 2,5-násobne, na úroveň 154 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Chorobnosť na všetky akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky dosiahla 1 828 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, čo je o 59 percent viac než pred týždňom.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je výskyt chrípkových ochorení nižší o 11 percent, výskyt všetkých akútnych respiračných ochorení je vyšší o 19 percent. Najviac chorých na chrípku je v okresoch Lučenec, Banská Bystrica a Revúca.

Kým minulý týždeň chrípka najviac postihovala najmladšiu vekovú skupinu, teda deti do šesť rokov, tento týždeň je najvyššia chorobnosť medzi žiakmi základných škôl, keď oproti minulému týždňu stúpla v tejto vekovej skupine päťnásobne.

Pre zvýšenú chorobnosť však bola v kraji uzavretá len jedna základná a jedna materská škola, obe v okrese Krupina.


Počet chorých na chrípku vzrástol aj v Žilinskom kraji

Respiračných i chrípkových ochorení v Žilinskom kraji opäť pribudlo, školy zatiaľ hygienici zatvárať nemuseli. Respiračných ochorení tento týždeň najvýraznejšie pribudlo v okrese Bytča (107 percent), chrípkových ochorení v okrese Dolný Kubín (155 percent).

Podľa veku respiračné ochorenia pribúdajú najmä u 15- až 19-ročných (o 34 percent), chrípkové rovnako u 15- až 19-ročných (o 55 percent). Najviac respiračných i chrípkových ochorení však hygienici stále pozorujú u detí do päť rokov.

Ako agentúru SITA ďalej informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline, hygienikom v Žilinskom kraji nahlásili tento týždeň takmer sedemtisíc akútnych respiračných ochorení, pričom príznaky chrípky lekári pozorovali u každého desiateho pacienta. "Ide o sporadický výskyt sledovaných ochorení. Situácia je hodnotená aj naďalej ako klasický výskyt pre dané obdobie kalendárneho roka," uviedla Košecká.

V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom zaznamenali hygienici o 1 212 respiračných a o 180 chrípkových ochorení viac. Komplikovaný priebeh ochorení pozorovali u každého 32. pacienta a najčastejšou komplikáciou boli zápaly prínosových dutín.


Chorobnosť stúpla o vyše sedemdesiat percent

Ochorenia na chrípku za posledný týždeň výrazne stúpli, chorobnosť oproti minulému týždňu stúpla o 71,9 percenta. V 3. kalendárnom týždni bolo Úradu verejného zdravotníctva SR nahlásených 5 553 ochorení. Najviac chorých hlásia z Nitrianskeho kraja, najmenej ich bolo v Košickom a Bratislavskom kraji.

Najviac chorých na chrípku bolo medzi deťmi vo veku do päť rokov. V tomto týždni pre chrípku zavreli jednu škôlku v Nitrianskom a dve v Prešovskom kraji, doma ostali aj školáci z jednej školy v Nitrianskom a z troch v Prešovskom kraji. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.


Najviac chorých bolo v Nitrianskom kraji

Chrípka a chrípke podobné ochorenia predstavujú 10,4 percenta z celkového počtu hlásených akútnych respiračných ochorení (ARO). Úradu verejného zdravotníctva SR bolo v tomto týždni nahlásených 53 480 akútnych respiračných ochorení.

Oproti minulému týždňu chorobnosť na ARO narástla o 24,4 percenta. Najviac chorých bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Košickom kraji. Najčastejšie choré boli aj v tomto týždni deti do päť rokov. Ochorenie malo komplikovaný priebeh u 1 388 osôb.

Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (594), zápaly pľúc (551) a zápaly stredného ucha (243). Ochorenie hlásilo 60 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 52 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Najviac lekárov hlásilo ochorenia z Nitrianskeho kraja, najmenej z Bratislavského.

V 3. kalendárnom týždni nebol hlásený žiadny prípad SARI. Od začiatku chrípkovej sezóny 2014/2015 bolo hlásených 13 prípadov SARI, ochorenie nespôsobilo žiadne úmrtia.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety