Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fedor by pre terorizmus chcel nový zákon o tajných službách

Autor: SITA, 17. januára 2015 14:25
Fedor považuje za dôležité, aby sa pri príprave takéhoto zákona zohľadnila rovnováha medzi potrebou monitorovať teroristov a extrémistov a povinnosťou štátu zachovávať práva a slobody občanov.
teroristi Ľudia majú obavy, aby hrozba terorizmu nedala zámienku na zneužívanie tajných služieb voči slušným občanom, myslí si Fedor. Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Teroristické útoky v Paríži alebo odhalení teroristi v Belgicku podľa poslanca NR SR Martina Fedora (Sieť) ukázali, že pre boj proti terorizmu je dôležitá efektívnosť spravodajských služieb na úrovni EÚ, ale aj v jednotlivých štátoch.

Všetky články o teroristických útokoch v Paríži nájdete -----> TUAko povedal Fedor v sobotu pre agentúru SITA, vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala pripraviť zmeny vo fungovaní a organizácií spravodajských služieb s cieľom zabezpečiť rast ich dôveryhodnosti, dodnes však bohužiaľ nový zákon predložený nebol.


Dôvera občanov sa späť získava ťažko

Fedor za dôležité považuje, aby sa pri príprave takéhoto zákona zohľadnila rovnováha medzi potrebou monitorovať teroristov a extrémistov a povinnosťou štátu zachovávať práva a slobody občanov.

"To sa dá zabezpečiť len skutočne efektívnou kontrolou tajných služieb a nasadzovania informačno-technických prostriedkov spôsobom, aby neboli zneužité. V oblasti tajných služieb ide o tak vážnu vec, ako je dôvera občanov v základné inštitúcie štátu. Akékoľvek zneužitie SIS v budúcnosti môže znamenať stratu dôvery občanov, ktorá sa len ťažko získava späť, aj preto je dôležitá skutočná a nezávislá kontrola. Ľudia majú obavy, aby hrozba terorizmu nedala zámienku na zneužívanie tajných služieb voči slušným občanom, najmä v podmienkach vlády jednej strany," konštatoval Fedor.


Politické záujmy by mali ísť bokom

Podľa poslanca Martina Fedora by mali pri príprave takého zákona ísť nabok záujmy politických strán. "Tak vláda ako aj opozícia by sa mali odborne a profesionálne dohodnúť na dobrých riešeniach v prospech bezpečnosti Slovenskej republiky a jej občanov. Privítal by som, keby pán minister zvolal pred predložením tohto zákona do vlády stretnutie vládnych aj opozičných bezpečnostných expertov," povedal Fedor.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy