Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fico navrhol súdnej rade nové priestory, Bajánkovej sa páčia

Autor: SITA, 17. januára 2015 17:07
Miestodržiteľský palác je v správe Úradu vlády SR. Premiér na margo priestorov uviedol, že ide o minimálne využívanú reprezentatívnu budovu.
Jana Bajánková Predsedníčka súdnej rady Jana Bajánková. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Miestodržiteľský palác v Bratislave ako sídlo Súdnej rady SR je veľmi dobrá ponuka. Takto návrh premiéra Roberta Fica na nové sídlo tejto inštitúcie vníma predsedníčka súdnej rady Jana Bajánková, ako aj ďalší členovia rady.

Ako sa uvádza v jej stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytli z Kancelárie Súdnej rady SR, Bajánková oceňuje ústretový prístup Úradu vlády SR k riešeniu tejto otázky. "Teší ma, že je tu vysoká šanca, aby Súdna rada Slovenskej republiky už čoskoro mala nové dôstojné sídlo," zdôraznila Bajánková. Keďže celá záležitosť ešte nebola definitívne uzatvorená, k podrobnostiam sa vyjadrovať nechcela.


Súdna moc si zaslúži reprezentatívne priestory

Priestory Miestodržiteľského paláca si bola Bajánková pozrieť vo štvrtok spolu s premiérom Robertom Ficom. Ten v piatok uviedol, že je zástancom troch druhov moci – zákonodarnej, výkonnej a súdnej. Pokiaľ zákonodarná a výkonná moc majú reprezentatívne budovy v podobe Úradu vlády SR a budovy Národnej rady SR, je čas otvorene hovoriť o tom, že aj súdna moc si zaslúži priestory reprezentatívneho charakteru.

"Musíme preto riešiť problémy súdnej rady, najvyššieho súdu ale určite budeme musieť postupne riešiť aj problémy generálnej prokuratúry," zdôraznil Fico na tlačovej besede.

Premiér na margo Miestodržiteľského paláca uviedol, že je v správe Úradu vlády SR a ide o minimálne využívanú reprezentatívnu budovu. Ide pritom o peknú, zmodernizovanú budovu v historickom centre, ktorú nechcú predávať.

"Neskôr budeme diskutovať s najvyšším súdom a generálnou prokuratúrou a pokúsime sa dať hlavy dohromady a nájsť priestory, ktoré sa dajú použiť pre ich pôsobenie," dodal.


Nové priestory na rokovania

Súdna rada v súčasnosti sídli v budove Najvyššieho súdu SR, v ktorej je aj ministerstvo spravodlivosti. Rada potrebuje predovšetkým nové priestory na rokovania, na ktorých sa bude zaoberať materiálmi z Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) o nových kandidátoch na sudcov.

Ako informovali agentúru SITA z Národného bezpečnostného úradu, informácie určené súdnej rade budú mať stupeň utajenia "Vyhradené". Tomu budú musieť zodpovedať aj priestory, kde sa bude s nimi pracovať.

NBÚ bude podľa zákona preverovať sudcovskú spôsobilosť úspešných kandidátov z výberových konaní na sudcov. Nejde teda o klasické bezpečnostné previerky.

Súdna rada na základe predložených dokumentov z NBÚ a na základe výsledkov výberového konania komplexne posúdi uchádzačov a rozhodne o ich predložení prezidentovi. Hlava štátu na základe ústavy vymenováva kandidátov za sudcov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety