Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Anton Srholec dostane mimoriadnu cenu Krištáľového krídla

Autor: SITA, 19. januára 2015 08:11
Mimo desiatich kategórií Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o mimoriadnej cene pre kňaza Antona Srholca a šľachtiteľku vína Dorotu Pospíšilovú.
Krištáľové krídlo 2013 Krištáľové krídlo za rok 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) - Nominácie 18. ročníka Krištáľového krídla sú už známe. Ceny vyhlásia 1. februára v desiatich kategóriách súťaže, a to za: architektúru; divadlo a audiovizuálne umenie; filantropiu; hospodárstvo; hudbu; medicínu a vedu; publicistiku a literatúru; rock, pop, jazz; šport a výtvarné umenie.


O nomináciách sa hlasovalo tajne

Jednotlivé poroty súťaže vyberali z návrhov verejnosti troch finalistov v každej kategórii v prvej polovici decembra. Následne o nomináciách tajne hlasovali.

Výsledky ich hlasovania sú až do vyhlásenia nositeľov ocenenia tajné. "Nikto z porotcov a organizátorov nevie, aké bodovanie udelili jednotliví odborní porotcovia. Mená laureátov sa dozvieme na galavečere 1. februára na Jednotke RTVS o 21:10. Zatiaľ sú všetky obálky až do slávnostného galavečera uložené v trezore u predsedu Veľkej poroty. Otvoria sa až 1. februára krátko pred galavečerom," agentúru SITA o tom informovala PR manažérka ocenenia Krištáľové krídlo Katarína Mlčochová.

V kategórii architektúra sú nominovaní: Štefan Polakovič, Ján Kukuľa a Peter Jurkovič a v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie: Jozef Vajda, Martin Štrba a Mariana Čengel-Solčanská. Za prínos spoločnosti sú v kategórii filantropia navrhnutí na cenu: Ivana Foltýnová, Jozef Šóth a Peter Káčer. V kategórii hospodárstvo sú medzi finalistami: Jozef Barcaj, Vladimír Šrámek a Eduard Šebo.

Za hudbu môže Krištáľové krídlo získať: buď Juraj Valčuha alebo Magdaléna Rovňáková či Terézia Kružliaková. Za medicínu a vedu sú na ocenenia navrhnutí: Ján Baláž, Juraj Pechan a Juraj Šteňo; za publicistiku a literatúru: Branislav Jobus, Oľga Baková a Henrieta Moravčíková; v kategórii rock, pop, jazz: Andreas Varady, Korben Dallas a Radovan Tariška a za šport: Anastasia Kuzminová, Dominika Cibulková a Marián Gáborík. Pre prínos do oblasti výtvarného umenia sa medzi finalistov zaradili: Vít Bojňanský, Zuzana Mináčová a Štefan Klein.


Mimoriadnu cenu dostanú dve osobnosti

Mimo desiatich kategórií Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla zo všetkých platných zaslaných návrhov o mimoriadnej cene pre dve osobnosti - kňaza Antona Srholca a šľachtiteľku vína Dorotu Pospíšilovú. Anton Srholec, v minulosti prenasledovaný komunistickým režimom "bol už počas totality symbolom veľkej duchovnej sily a nezlomnosti. Prevádzkuje na vlastné náklady a z darov zariadenie pre bezdomovcov Resoty v Podunajských Biskupiciach", priblížili oceneného organizátori Krištáľového krídla.

Dorota Pospíšilová je významná slovenská šľachtiteľka odrôd vína, akými sú Devín, Dunaj, Hron, Rudava, Váh a ďalšie. Počas svojej kariéry vyšľachtila 24 uznaných nových odrôd viniča. Jej celoživotná práca slúži ďalším generáciám a posúva slovenské vinárstvo medzi svetovú špičku, doplnili organizátori.

Hlavnou myšlienkou ocenenia Krištáľové krídlo je prezentácia výsledkov tvorivej práce najúspešnejších osobností našej krajiny. "Krištáľové krídlo poukazuje. Objavuje. Vyzdvihuje. Obracia pozornosť k ľuďom a činom, ktorých jedinečné profesionálne výkony si zaslúžia najväčšiu úctu a našou povinnosťou - ako je to povinnosťou každej slušnej spoločnosti - je im túto úctu bezvýhradne vzdať," píše sa o cene na webstránke - http://www.kristalovekridlo.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy