Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Kristína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

SaS chce odpolitizovať dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Autor: SITA, 19. januára 2015 13:13
Občan by podľa predkladaného návrhu mal právo na ochranu života a zdravia. V prípade, že lekár pacientovi spôsobí ujmu na zdraví alebo smrť, dôkazné bremeno by mal niesť samotný lekár, respektíve zdravotnícke zariadenie.
nemocnica_operácia_pacienti Poslanci za SaS taktiež presadzujú, aby pochybenia lekárov na súde nemusel dokazovať pacient. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský
BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) by mal menovať minister zdravotníctva, ktorý by bol viazaný závermi výberovej komisie zloženej z nominantov volených akademickými senátmi lekárskych fakúlt. Navrhujú to v novele Občianskeho zákonníka poslanci za SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik.

Liberáli tak chcú odpolitizovať ÚDZS, čo by malo viesť k vyššej miere objektivity práce úradu. Dnes predsedu ÚDZS vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra zdravotníctva. Funkčné obdobie predsedu je päťročné.

Poslanci za SaS zároveň presadzujú, aby pochybenia lekárov na súde nemusel dokazovať pacient. V prípade, že lekár pacientovi spôsobí ujmu na zdraví alebo smrť, dôkazné bremeno by mal niesť samotný lekár, respektíve zdravotnícke zariadenie. Súd by v otázke, či sa pochybenie stalo alebo nestalo, bol viazaný zisteniami Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.


Lekári chybujú čoraz častejšie

"Dôvodom predloženia uvedeného návrhu zákona sú početné a v poslednom období čoraz častejšie medializované pochybenia lekárov, ktoré vedú k nezvratnému zhoršeniu zdravotného stavu pacienta alebo k jeho úmrtiu," argumentujú Nicholsonová a Poliačik.

Pripomínajú, že v slovenskom právnom poriadku absentuje podrobnejšia úprava nemajetkovej ujmy v peniazoch, tzv. materiálnej satisfakcie.

Legislatíva síce podrobne upravuje pravidlá, ako má ÚDZS sankcionovať zodpovedný subjekt v administratívnoprávnej rovine, ale samotnú náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch ponecháva na občianske súdne konanie, "kde sa už beztak psychicky aj fyzicky vyčerpaný občan ocitá v zložitej procesnej situácii, pretože dôkazné bremeno leží na ňom," vysvetľujú opoziční poslanci. Preto chcú dôkazné bremeno preniesť na lekára respektíve zdravotnícke zariadenie.


Právo na ochranu života a zdravia

Do Občianskeho zákonníka by sa zároveň malo zakotviť, že ak fyzickej osobe bola spôsobená ujma na zdraví, má právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch, pričom toto právo prináleží súbežne spolu s právom na náhradu škody.

Občan by podľa návrhu mal právo na ochranu života a zdravia. Výšku náhrady nemajetkovej ujmy by určoval súd s prihliadnutím na jej závažnosť. "Pre prípad, že by sa výška materiálnej satisfakcie v rozhodovaní súdov neustálila v primeraných medziach, zakotvuje sa splnomocňovacie ustanovenie pre vládu SR, aby nariadením ustanovila hornú hranicu nemajetkovej ujmy v peniazoch a to pre jednotlivé druhy ujmy na zdraví ako aj pre smrť," uvádzajú Nicholsonová a Poliačik.

Návrhom sa parlament bude zaoberať na januárovej schôdzi. Liberáli ho predkladali do národnej rady už v jeseni minulého roka, neskôr novelu stiahli. Teraz do nej doplnili ustanovenia o odpolitizovaní ÚDZS.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety