Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Stop prepúšťaniu cez prázdniny, žiadajú učitelia

Autor: SITA, 23. februára 2015 11:08, aktualizované: 23. februára 2015 12:57
Parlament už novelizoval zákon, podľa ktorého bude možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť s pedagogickým zamestnancom najkratšie do 31. augusta. Novela však vstúpi do platnosti až 1. marca a netýka sa teda pedagógov, ktorí uzatvorili zmluvy dovtedy.
ucitel skola skolaci Foto: SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Učitelia žiadajú ministra školstva Juraja Draxlera, aby urobil kroky predchádzajúce prázdninovému prepúšťaniu učiteľov.


Novela sa nevzťahuje na všetkých pedagógov

Parlament už síce novelizoval Zákon o pedagogických zamestnancoch, podľa ktorého bude možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť s pedagogickým zamestnancom najkratšie do 31. augusta, novela však vstúpi do platnosti až 1. marca, čiže sa nevzťahuje na pedagógov, ktorí uzatvorili pracovné pomery na určitý čas pred týmto dátumom.

Odporúčame:

Nástupné platy v školstve sú absurdné, tvrdia učitelia

Prijímačky na stredné školy čakajú zmeny, sľubuje Draxler

Rebríček: V platoch absolventov sú obrovské rozdielySlovenská komora učiteľov teraz v spolupráci s Novými školskými odbormi žiada, aby minister oslovil riaditeľov škôl s tým, aby zmluvy s pedagógmi a odbornými zamestnancami na dobu určitú do 30. júna, uzatvorené pred 1. marcom 2015, predĺžili do 31. augusta. Agentúru SITA o tom informoval viceprezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Komora učiteľov s Novými školskými odbormi zároveň navrhuje, aby minister školstva navrhovanú výzvu riaditeľom aj zverejnil a požiadal učiteľov, ktorým riaditelia zmluvy nepredĺžia, aby ministerstvo školstva o tejto skutočnosti informovali.


Treba vytvárať tlak na riaditeľov škôl, tvrdi Draxler

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler v pondelok povedal, že aktivity stavovských organizácií víta a treba vytvárať tlak na riaditeľov škôl, aby sa správali zodpovedne. Podotkol však, že zákon nemôže byť retroaktívny. "Napriek tomu vyzývam riaditeľov škôl, ktorí majú podpísané zmluvy do konca júna, aby ich predĺžili o ďalšie dva mesiace. Takýto spôsob zamestnávania je nemorálny," povedal Draxler s tým, že riaditelia musia dávať učiteľom takú podporu, akú si za svoju tvrdú a náročnú prácu zaslúžia.

Minister zároveň dodal, že rezort bude upozorňovať na konkrétne príklady riaditeľov a škôl, kde zmluvy predĺžené neboli, a ak to bude potrebné, s veľkou pravdepodobnosťou zverejní ministerstvo zoznam takýchto škôl. Draxler tiež pripomenul, že vo veci je zaangažované aj ministerstvo práce, ktoré, ak uvidí porušenie zákona, bude posielať na takéto školy inšpekciu.


Počty učiteľov, ktorí prichádzali o prácu, boli alarmujúce

Ako povedala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová ešte v decembri 2014, návrh upravuje trvanie pracovného pomeru na určitú dobu pri pedagogických zamestnancoch tak, aby sa končil vždy až 31. augusta nasledujúceho kalendárneho roku, teda na celých 12 mesiacov. Táto podmienka nebude platiť, ak školy budú prijímať učiteľov na zastupovanie z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.

Počty učiteľov, ktorí prichádzali o prácu vždy pred letnými prázdninami, boli alarmujúce. V júni minulého roka ich prišlo na úrady práce 2 050, pričom 1 650 od prvého septembra nastúpilo do práce. Vo väčšine išlo stále o tie isté školy. Najviac učiteľov, 912, skončilo pred letnými prázdninami na úrade práce zo základných škôl. Po prázdninách ich z evidencie úradu odišlo 703.

Bývalý minister školstva Peter Pellegrini ešte v októbri minulého roka vyhlásil, že niektorí riaditelia škôl posielajú cez leto pedagógov na úrady práce, lebo chcú ušetriť na mzdovom normatíve, ktorý ministerstvo školstva posiela na každého pedagóga na plných 12 mesiacov. "Mnohí to potom delia ako odmeny pre tých učiteľov, ktorí na škole zostávajú," vyhlásil Pellegrini.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety