Slováci uviedli, ktorá krajina je pre nás najväčšou hrozbou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenské tanky vstali z popola, oživilo ich cvičenie
Slovenské tanky v rámci bojového medzinárodného cvičenia Ground Pepper 2014. Bratislava, 19. október 2014. Foto: SITA/Ministerstvo obrany SR

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Najväčšie nebezpečenstvo pre našu krajinu predstavuje podľa Slovákov Rusko. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Sociologického ústavu SAV, na ktorom sa v dňoch 17. septembra až 28. októbra zúčastnilo 1156 respondentov. Prieskum organizovali v rámci projektu International Social Survey Programme (ISSP) Slovensko 2014 v spolupráci s agentúrou Focus.

Zaujímavé je postavenie Maďarska

Rusko ako najväčšiu hrozbu pre Slovensko označilo 24 percent respondentov. Na druhom mieste skončila Ukrajina, ktorú ako hrozbu vníma 22 percent respondentov. Podľa sociológov nie je toto postavenie Ukrajiny výsledkom obáv respondentov z jej prípadného útoku na Slovensko, ale skôr výsledkom vnímania ozbrojeného konfliktu na jej území. Ako tretiu najnebezpečnejšiu krajinu pre Slovensko vyhodnotili respondenti Afganistan. Za hrozbu pre nás ho označilo 11 percent opýtaných.

Sociológovia poukazujú taktiež na zaujímavé postavenie Maďarska. V roku 1996 pri podobnom prieskume vnímali Slováci túto krajinu ako najväčšiu hrozbu pre Slovensko, pričom ju tak označilo 40 percent opýtaných. V roku 2014 vnímalo Maďarsko ako hrozbu len päť percent respondentov. Táto zmena môže podľa sociológov čiastočne súvisieť s momentálne nadštandardnými vzťahmi politických reprezentácii oboch krajín.

Obavy z USA sa zvýšili

Takisto však môže svedčiť o trvalejšom ústupe pocitu ohrozenia, ktorý súvisel so vznikom samostatného štátu a zápasom o jeho politické smerovanie. Naopak, narástol počet ľudí, ktorí vnímajú ako ohrozenie Spojené štáty americké. V roku 1996 ich za hrozbu považovali štyri percentá opýtaných, v súčasnosti ich týmto spôsobom vníma 10 percent respondentov.

Kultúrne najbližšou krajinou Slovensku je podľa 75 percent opýtaných Česká republika. Za ňou nasledujú Poľsko (12 percent) a Maďarsko (5 percent). Zatiaľ čo Maďarsko ako blízku krajinu často uvádzali príslušníci maďarskej národnosti, Poľsko podľa prieskumu najčastejšie uvádzali katolíci, ktorí minimálne raz do týždňa navštevujú bohoslužby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať