Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

SIS chce zlomiť mlčanlivosť tajných, budú donášať na kolegov

Autor: SITA, 19. marca 2015 14:16
Slovenská informačná služba prišla s návrhom, ktorý rieši nahlasovanie protizákonného konania v tajných službách.
tajné Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) - Slovenské spravodajské služby navrhujú prelomenie mlčanlivosti svojich príslušníkov, čím reagujú aj na podnety k novému návrhu zákona o tajných službách.


Whistleblowing sa má stať súčasťou zákonov o spravodajských službách

"Naša spravodajská služba v rámci medzirezortného pripomienkového konania predložila legislatívne riešenie - príslušníci spravodajských služieb budú mať historicky prvýkrát v zákone zakotvenú možnosť nahlásiť riaditeľovi spravodajskej služby podozrenie, že ich kolega porušil zákon. Ten bude povinný riešiť takéto podania v rámci tzv. vnútornej inšpekcie," uviedol hovorca SIS Branislav Zvara.

Obrazom:

Nový zákon o tajných službách Fica neposilňuje, tvrdí SIS

SIS sa ohradila voči výrokom Fedora k spravodajskému zákonu

Sieti sa nepáči, že Smer posilňuje právomoci tajných služiebNovinkou by podľa SIS bolo, že pokiaľ príslušník, ktorý nahlásil podozrenie z porušenia zákona svojich kolegov, nebude s rozhodnutím riaditeľa služby stotožnený, môže túto skutočnosť oznámiť špeciálnemu prokurátorovi. Ten ju prešetrí a riaditeľ spravodajskej služby je špeciálnej prokuratúre povinný poskytnúť zákonom stanovenú súčinnosť. "Prvýkrát za posledných 20 rokov sa tak stane tzv. whistleblowing súčasťou zákonov o spravodajských službách," dodal Zvara.


Návrh počíta so zmenou názvu Slovenskej informačnej služby

Návrh zákona o Úrade civilného spravodajstva a Vojenskom spravodajstve predložilo ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania. Nová legislatíva má nahradiť dva zákony - o SIS a o Vojenskom spravodajstve.

Návrh počíta napríklad so zmenou názvu Slovenskej informačnej služby, po novom by malo ísť o Úrad civilného spravodajstva. Ďalšou zo zmien je zavedenie programu štátneho spravodajstva. Na rozdiel od súčasných pravidiel, keď vláda schvaľuje štatút jednotlivých spravodajských služieb, by po novom mal kabinet schvaľovať Program štátneho spravodajstva, a to na štyri roky s možnosťou aktualizácie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety