Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Miloš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na post šéfa NKÚ nominovali troch kandidátov, navrhli i ženu

Autor: SITA, 8. mája 2015 16:43
Poslanec Marián Kvasnička sa domnieva, že Najvyšší kontrolný úrad potrebuje odborníka a človeka, ktorý vráti úradu potrebnú vážnosť.
Henrieta Crkoňová Henrieta Crkoňová má predstavovať osobu, ktorá dokáže úradu vrátiť vážnosť a dôveryhodnosť. Foto: SITA/Archív Henriety Crkoňovej
BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) - Poslanci v piatok podali tri návrhy kandidátov na voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ SR). O 16:00 hodine uplynul termín na podávanie návrhov kandidátov, o ktorom rozhodol predseda NR SR Peter Pellegrini. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou KNR SR Martin Dorčák.

Poslanec SDKÚ-DS Pavol Frešo navrhol na post predsedu NKÚ SR Karola Mitríka, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 poslancom NR SR a zastával aj funkciu riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS).


OĽaNO a KDH navrhli Crkoňovú

Poslanci NR SR Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO) predstavili na post ďalšieho kandidáta. Bývalú kvestorku Univerzity Palackého Henrietu Crkoňovú. Podľa Kvasničku svojou prácou na jednej z najväčších univerzít v Čechách dokázala svoju kvalifikáciu na tento post, ktorý má byť odborný a nie politický.

Karol Mitrík Karol Mitrík bol v minulosti riaditeľom SIS. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo


"Nominácia ma potešila. Som pripravená zobrať na seba zodpovednosť riadiť tak dôležitý úrad ako je NKÚ. Mojou ambíciou je dať tejto inštitúcii vážnosť, ale aj autoritu,” povedala pre agentúru SITA Henrieta Crkoňová.

Kvasnička hovorí, že NKÚ potrebuje odborníka a človeka, ktorý je prijateľný pre všetky politické strany a nie je spätý s jednou stranou. V prípade zvolenia Crkoňovej parlamentom by vystriedala kandidáta ĽS-HZDS Mariána Jasovského, ktorý pre neúspešne opakované voľby šéfa NKÚ presluhuje už tri roky.

Kvasnička pre agentúru SITA uviedol, že Crkoňovú presadzovali už pred dvoma rokmi. "Zopakovali sme náš výber a uplatnili si naše právo ako poslancov Národnej rady navrhovať na tento post vhodných kandidátov. To, že sa medzičasom osvedčila vo vysokej funkcii už aj doma na Slovensku, je pre nás dobrá správa. Odporúčame veľmi schopnú osobu, politicky nezávislú a naviac ženu,” povedal Kvasnička.


Crkoňová má vrátiť úradu vážnosť

Crkoňová naposledy pôsobila na Metodicko pedagogickom centre a následne ako vedúca služobného úradu ministerstva školstva.

Odporúčame:

Žilinku chce takmer celá opozícia, podporí ho aj Lipšic

Kaník odmietol Frešovho kandidáta, pridal sa k iným stranám

NKÚ si neplní svoju funkciu, je pod paľbou kritiky KDHZa Crkoňovú sa postavil aj poslanec z radov Obyčajných ľudí Štefan Kuffa. "Sme unavení z toho, ako prebieha voľba predsedu NKÚ, z tých straníckych bojov a z toho, že nemáme funkčný úrad a ako to polarizuje spoločnosť. V osobe pani Crkoňovej vidím osobu, ktorá by mohla úradu vrátiť vážnosť a dôveryhodnosť,” povedal Kuffa s tým, že ide o profesionálnu a nie politickú funkciu.

Kuffa si tiež myslí, že v riadiacich funkciách je stále málo žien. "Žena, ak sa chce presadiť v tomto silne mužskom svete, musí byť dvakrát tak dobrá a musí dvakrát toľko pracovať. Poznám jej prácu, život, poznám ju osobne. To, že sa ako Slovenka presadila v zahraničí a tiež referencie dvoch rektorov a predsedu správnej rady Olomouckej univerzity sú pre mňa rozhodujúce, že sme našli správneho človeka na tak dôležitý post. Svojou politickou neangažovanosťou by mohla byť prijateľná pre celé politické spektrum.”

Henrieta Crkoňová sa narodila 26. júla 1968. Vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Pôsobila v audítorskej firme, neskôr v rokoch 2007 až 2011 ako kvestorka Olomouckej univerzity. V roku 2012 sa stala generálnou riaditeľkou Metodicko pedagogického centra. Následne pôsobila ako vedúca služobného úradu Ministerstva školstva SR. Je vydatá, má dcéru. Žije v Trenčíne.

KDH opakovane nominovalo aj Žilinku

Strana KDH pritom opakovane nominovala prokurátora Maroša Žilinku, ktorý v minulom volebnom období pôsobil ako štátny tajomník ministerstva vnútra.

Na post šéfa NKÚ SR je opakovane navrhnutý aj Maroš Žilinka. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková


Žilinku do funkcie navrhuje ďalších 60 poslancov za KDH, MOST – HÍD, OĽaNO a SaS, ako aj ďalší opoziční poslanci. Maroš Žilinka je prokurátor – zástupca riaditeľa odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR a pôsobil aj ako štátny tajomník Ministerstva vnútra SR.

Voľba predsedu NKÚ SR sa bude konať 19. mája 2015 na prebiehajúcej 51. schôdzi NR SR, rokovanie o kandidátoch sa začne o 14:00 hodine a hlasovanie sa uskutoční o 17:00 hodine. Za predsedu NKÚ SR bude zvolený kandidát, ktorý získa v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety