Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Tanko sa obul do ministrov, rómsku problematiku neriešia

Autor: SITA, 10. mája 2015 09:15
Súčasná sociálna situácia Rómov na Slovensku je podľa predsedu Strany Rómskej únie veľmi vážna. Rómovia žijú na hranici chudoby bez možnosti zamestnať sa a v niektorých lokalitách nemajú ani vodu.
Rómovia protestovali proti zásahu polície v obci Vrbnica Slovensko získalo pre programové obdobie na roky 2014 až 2020 z prostriedkov Európskej únie na riešenie rómskej problematiky približne 380 miliónov eur. Foto: archívne, SITA/Štefan Madaras
BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Strana Rómskej únie na Slovensku už dlhšie žiada o prijatie u ministrov vnútra, školstva i práce, no zatiaľ neúspešne. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol predseda strany František Tanko, ministrom chce predložiť návrhy na riešenie rómskej problematiky na Slovensku. "Kompetentní však nemajú záujem sa s nami stretnúť," uviedol.

V minulosti strana podľa jeho slov predložila šéfovi rezortu práce inovatívny model riešenia rómskej problematiky. "Do dnešného dňa nás v súvislosti s ním nikto neoslovil a ani sme nemali možnosť o návrhu s niekým kompetentným rokovať," doplnil. Ako Tanko pokračoval, do dnešného dňa ani nevie, kde ich návrh skončil a či sa ním vôbec niekto zaoberal.


Situácia Rómov je vážna

Súčasná sociálna situácia Rómov na Slovensku je podľa neho veľmi vážna, žijú na hranici chudoby, nemajú možnosť sa zamestnať, dokonca v niektorých lokalitách žijú bez vody. Strana Rómskej únie na Slovensku si je vedomá toho, že rómska problematika sa nedá riešiť zo dňa na deň.

"No je najvyšší čas sa začať týmto problémom intenzívne venovať, pretože situácia v niektorých lokalitách je tak vážna, že je len otázkou času, že príde pre chudobu a hlad k občianskym nepokojom a k nárastu kriminality," vysvetlil predseda strany.

Netreba vytvárať rôzne komisie expertov na riešenie rómskej problematiky, pretože všetci vieme, kde sú problémy, ktoré treba riešiť, ale je potrebné sa tomu začať venovať, pripomenul. "Všetky vlády, či už minulé alebo súčasné, pred voľbami sľubujú a ponúkajú rôzne modely riešenia rómskej problematiky, avšak po získaní dostatočného počtu hlasov sa už v parlamente tomu nevenujú a vyhovárajú sa jeden na druhého," poznamenal.


Na riešenie rómskej problematiky získal štát milióny eur

Slovensko získalo pre nové programové obdobie na roky 2014 až 2020 z prostriedkov Európskej únie na riešenie rómskej problematiky približne 380 miliónov eur. František Tanko preto vyzýva slovenskú vládu a kompetentné osoby, aby peniaze využili práve na túto problematiku.

Ide podľa neho o prostriedky na infraštruktúru, bývanie, vzdelanie či zlepšenie sociálnej situácie Rómov. "Tiež ich vyzývam, aby nedopustili rozkrádanie týchto peňazí, prípadne ich využitie bez konečného dopadu na samotných Rómov," uviedol.

Každá jedna vláda je podľa neho zodpovedná za podmienky, v akých dnes Rómovia žijú, a preto je dôležité aj pre budúcnosť všetkých občanov Slovenska, aby sa situácia zlepšila a začala sa riešiť.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy