Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dubovcová pred referendom rodinu neohrozila, uznala polícia

Autor: SITA, 12. mája 2015 10:21
Výroky ombudsmanky spred referenda o rodine dal právne prešetriť poslanec Jozef Mikloško. Domnieval sa, že mohli negatívne ovplyvniť samotné referendum, prispieť k zlej výchove detí a dokonca k potratom.
jana dubovcova ombudsmanka Ombudsmanka Jana Dubovcová zákon neporušila. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová na tlačovej besede pred februárovým referendom o rodine neporušila zákon. Jej výroky napadol na generálnej prokuratúre poslanec NR SR za KDH Jozef Mikloško.


Mikloško hovoril o zvýšenej kriminalite

Polícia posúdením trestného oznámenia dospela k záveru, že konaním a výrokmi verejnej ochrankyne práv nedošlo k naplneniu zákonných znakov skutkovej podstaty prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, prečinu marenia úlohy verejným činiteľom, ani žiadnemu inému trestnému činu či správnemu deliktu.

Odporúčame:

Ombudsmanka spochybnila referendum, domnieva sa Mikloško

Dubovcová na referendum nepôjde, odpovedala by nie

Ombudsmanka: Referendum Aliancie by mohlo byť diskriminačnéMikloško v podaní poukázal, že verejná ochrankyňa ľudských práv Jana Dubovcová na tlačovej konferencii 22. januára spochybnila najväčšiu formu priamej demokracie – referendum, ktoré nepokladala za dôležité a svojimi výrokmi podľa neho ignorovala Ústavu SR a Zákon o rodine. Mikloško upozornil, že v Ústave je definícia manželstva ako "jedinečného zväzku medzi mužom a ženou. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru... Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých."

Argumentoval, že ombudsmanka hovorila o manželstve osôb bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu, o možnosti, aby do manželského zväzku mohli vstúpiť osoby rovnakého pohlavia, alebo, "viac ako jeden muž a viac ako jedna žena..."


Dubovcová vyzdvihla verejný záujem

Poslanec tiež poukazoval, že výroky ombudsmanky negatívne ovplyvňujú situáciu tým, že môžu prispieť k rozpadu rodín, k potratom, k zlej výchove detí a mládeže, ako aj k ich budúcej kriminalite. Dodal tiež, že nepokladá za férové, ak niekto stavia klasickú rodinu, od ktorej závisí naša budúcnosť, do jednej roviny s inými formami spolužitia.

Dubovcová sa v stanovisku k Mikloškovmu podaniu bránila tým, že témou tlačovej konferencii bol predmet verejného záujmu a preto považovala za potrebné svoj postoj k referendu prezentovať osobne. Verejný ochranca práv je podľa nej verejný činiteľ reprezentujúci ústavný orgán, v ktorého pôsobnosti je okrem preskúmavania postupov orgánov verejnej správy aj osveta a verejné pôsobenie.

Verejnú ochrankyňu zarazilo, že podávateľ oznámenia je poslanec NR SR, ktorý by mal byť znalý aj základných ľudských práv a slobôd, rovnako aj práva na slobodu slova či práva na slobodný prístup k informáciám. Podľa nej zaťažil orgány činné v trestnom konaní takýmto absurdným podaním.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety