Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Žitňanská: Nádejou pre budúcnosť sú Most-Híd, KDH a Sieť

Autor: Radovan Pavlík, 11. júna 2015 09:01
Podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská v rozhovore hovorí o vyhliadkach v predvolebnom období. Vidí nádej, že po parlamentných voľbách nemusí vládnuť Smer. Igor Matovič však môže byť podľa nej problémom pre vznik koalície bez Smeru.
zitnanska Lucia Žitňanská Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Kde sa nachádzame dnes v politickej situácii?
Tesne pred začiatkom predvolebnej kampane. Najbližšie mesiace ukážu, či sa dokáže sformovať nádej, že vládu Smeru je možné vymeniť. Podľa mňa to je možné.

Volebná kampaň už ale začala. Príkladom je snem Smeru.
Sme na jej začiatku. Koncom jesene budeme múdrejší. Máme pár mesiacov na to, aby sme aj my ukázali, že iná vláda by stála na iných hodnotách. Nie na populizme. Slovensko to potrebuje.

Aká bude predvolebná kampaň? Tvrdšia ako tie minulé?
To si netrúfam odhadnúť. Treba sa však počas nej pozrieť, ktoré strany môžu predstavovať nádej do budúcnosti. To sú strany, ktoré dlhodobo oscilujú okolo desiatich percent. Most-Híd alternatívu vidí v tom, ak tri strany dokážu vo voľbách prečísliť Smer. Sú to však tri strany, ktoré sú si programovo blízke. Takýmito stranami sa ukazujú byť Most-Híd, KDH a Sieť.

V kampani však bude súťažiť veľké množstvo politických strán.
Netreba naletieť na Ficovu tézu o zjednotení pravice. Základ musia tvoriť tieto tri strany, ktoré prečíslia Smer. Tézy o zjednotení všetkých na stredopravicovom priestore sú falošné. Po tom, čo sa deje v niektorých stranách, prečo by sme mali súhlasiť s tézou, že sa máme zjednocovať s Pavlom Frešom alebo SDKÚ-DS, keď on nadbieha Smeru. Teda tieto voľby môžu byť aj o vyčistení scény.

Čiže to gro musia dosiahnuť vami spomenuté tri strany.
Strany, ktoré sa vedia v základných otázkach programovo zhodnúť. Preto hovorím o týchto troch stranách. V ich programoch sa nachádzajú prieniky. To predstavuje základ pre stabilnú spoluprácu. Ak dokážu prečísliť Smer, môžu sa stať základom budúcej vlády.

Podľa súčasných preferencií však budete musieť po voľbách pribrať ešte niekoho.
To ukážu voľby. Dnes nevieme predvídať, kto všetko sa dostane do parlamentu. Čo však vidíme je, že preferencie troch spomenutých strán sa blížia klesajúcim preferenciám Smeru.

V prípade potreby, kto by bol štvrtým partnerom do vlády?
Nebudem kádrovať politické strany, pretože nevieme, kto sa do parlamentu dostane. Ale hovoríme, že Igor Matovič môže byť prekážkou vzniku vlády bez Smeru. Vládu bez Smeru musia tvoriť strany, ktoré sa dokážu zhodnúť na tom, čo vláda bude robiť. Hovorím o programovo blízkych stranách, ktoré sa dokážu zhodnúť na tom, čo treba urobiť najbližšie štyri roky. Pri OĽaNO narazíme na problém. Nemá totiž žiaden konzistentný program a spôsoby jeho lídra sú mi cudzie. Keď je na jednej kandidátke Mikuláš Huba a na druhej strane Štefan Kuffa, ktorý sa len na máločom zhodnú, potom sa ťažko hľadá programová zhoda. Ale nebudem špekulovať, čo bude po voľbách. Uvidíme, kto bude v parlamente. Voliči rozhodia karty.

Robert Fico hovorí, že riziko zlepenca je veľké.
Opakujem. Nesmieme nabehnúť na falošnú hru Smeru. Keď sa dve, alebo tri strany dokážu zhodnúť na programových otázkach a za Most-Híd môžem povedať, že my máme spoluprácu v DNA, tak koaličná vláda môže fungovať. V minulosti sa ukázalo, že vie aj dobre fungovať.

Lucia Žitňanská Podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská s Bélom Bugárom. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Neznamenajú takéto vyhlásenia Fica, že aj on má strach? Že sa mu nemusí podariť vytvoriť vládu?
Samozrejme. Strach má mať aj prečo. Za tie tri roky vo vláde Smer nevyužil príležitosť pre Slovensko. Môcť sa opierať o 83 poslancov v parlamente znamená možnosť robiť zásadné veci, ktoré sa ťažšie robia v koalícii. Z tohto pohľadu máme obdobie stagnácie, pretože Smer sa neodhodlal na zásadné systémové zmeny napríklad v rezorte školstva, zdravotníctva, ale aj justície, či právneho štátu.

Ako jedinú, s ktorou nerátate, ste spomenuli SDKÚ. Bola to vaša materská strana, ktorú ste pred časom opustili. Čo hovoríte na to, čo sa s ňou deje?
Kto pred rokom a pol nechápal prečo som odišla, dnes mu je to zrozumiteľnejšie. SDKÚ si však takýto koniec, ako jej pripravuje Pavol Frešo, nezaslúžila. Je to odpoveď s kúskom sentimentu. Tu však nejde o sentiment za SDKÚ. V minulosti SDKÚ na politickej scéne niečo predstavovala. Bol to reformný ťah, bola to strana, ktorá dokázala nastolovať témy. Dokázala pomenovať, čo Slovensko potrebuje. Dokázala zastabilizovať Slovensko v európskych štruktúrach. To bolo dôležité. Teda dôležitý dnes nie je sentiment za značkou SDKÚ, ale to, aby na politickej scéne existovala strana, alebo strany, ktoré dokážu pomenovať stav Slovenska. Strany, ktoré by dokázali priniesť odvážne riešenia a dokázali by udržať jasnú proeurópsku orientáciu Slovenska. Most-Híd takéto riešenia chce predstavovať. Máme svoj program, Občiansku víziu.

To znamená, že aj Most-Híd má záujem zabojovať o voliča SDKÚ?
Samozrejme, že máme záujem zabojovať aj o voliča SDKÚ. Dva roky sme pracovali na našom programe, ktorý je solídny. Nie je to len volebný program. Týka sa všetkých kľúčových otázok, ktoré dnes Slovensko trápia. Máme jasnú proeurópsku orientáciu. Máme jasno v zahraničnej politike. Máme jasno v tom, že demokracia možno nie je najjednoduchší spôsob vládnutia, ale je jednoznačne najlepší. Máme jasné odpovede na to, čo treba urobiť, aby bolo Slovensko právnym štátom. Máme odpoveď na to, ako zlepšiť podnikateľské prostredie, čo je veľmi blízke tomu, čo kedysi reprezentovala SDKÚ. Máme predstavy čo so školstvom a zdravotníctvom.

Koho vnímate ako konkurenta v boji o voliča SDKÚ?
Na strany, ktorých vnímam ako možných partnerov pri stavbe inej vlády, nepozerám ako na konkurentov. Skôr hľadám zhodu, pretože to je základ na spoluprácu. Dnes je dôležité, aby existovala nádej, že tu môže vzniknúť iná vláda ako vláda Smeru.

Nepotrebuje Most-Híd dva tímy? Jeden pre voličov na severe Slovenska a druhý pre tých na juhu?
Nie, pretože problémy, ktoré trápia južné aj severné Slovensko sú v zásade rovnaké. Nefunkčný právny štát sa týka rovnako občanov na juhu aj severe Slovenska. Ďalším veľkým problémom, ktorý trápi ľudí je nezamestnanosť. Z tohto pohľadu sa tiež nelíšia ani voliči na juhu, či severe. Rozdiel je možno len v tom, že niektoré oblasti na severe a niektoré na juhu, sú akoby zabudnuté. Ja tvrdím pokiaľ na Slovensku nebude fungovať právny štát, nebudú sa mať ani občania lepšie. To platí rovnako pre sever aj juh. Ale samozrejme okrem plošného programu máme aj program zameraný na niektoré regióny.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety