Slovensku končí mandát, predsedníctvo vo V4 odovzdá Česku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislavský hrad
Bratislavský hrad Foto: webnoviny.sk

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Slovensko počas svojho predsedníctva vo Visegrádskej štvorke (V4) zorganizovalo 140 podujatí na politickej a expertnej úrovni. Okrem troch prezidentských a premiérskych summitov krajiny pokračovali v rozvoji parlamentnej spolupráce a rezortní ministri zo štyroch krajín sa stretli 21-krát.

„Nadviazali sme na úspešný medziregionálny dialóg s krajinami západného Balkánu, Východného partnerstva a severských a baltských štátov. Okrem tradičných európskych partnerov ako Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia sme politický dialóg iniciatívne rozšírili aj na Švajčiarsko, Kórejskú republiku, či Turecko a Čínu,“ uvádza Lajčák vo svojom komentári, ktorý agentúre SITA poskytol hovorca rezortu Peter Stano. Ročné predsedníctvo vo V4 odovzdáva Slovensko 1. júla Českej republike.

Krajiny posilnili koordináciu voči Ukrajine

Podľa Lajčáka boli rokovania úspešné, keďže Kórejská republika a Švajčiarsko sa stali donormi Medzinárodného vyšehradského fondu. Balkánski partneri sa podľa vzoru V4 zaviazali k posilneniu regionálnej spolupráce a zriadeniu Západobalkánskeho fondu so sídlom v Tirane.

Krajiny V4 takisto posilnili koordináciu voči Ukrajine a spustili projekt odovzdávania transformačných skúseností krajín V4 v kľúčových oblastiach, ako je decentralizácia, energetika, budovanie občianskej spoločnosti, či podpora podnikania.

V4 prijala dokumenty v oblasti obrany

V4 podľa Lajčáka koordinovala svoje stanoviská k témam ako klimaticko-energetický balík, energetická únia, digitálna agenda, Východné partnerstvo, či migračné kvóty. Krajiny počas nášho predsedníctva takisto prijali dokumenty v oblasti obrany – Akčný plán obrannej spolupráce V4 a Stratégiu V4 pre oblasť výcviku a cvičení.

Tým sa sformalizovalo vytvorenie Bojovej skupiny V4, ktorá bude v pohotovosti počas prvého polroka 2016. Ministerstvá obrany sa dohodli na dobudovaní právneho a technického rámca pre spoločnú ochranu vzdušného priestoru krajín V4, pripomína Lajčák.

Slovensko tiež iniciovalo zriadenie spoločnej pracovnej skupiny V4 na podporu inovačnej politiky a start-upov. Podľa neho významným krokom bol aj podpis zmluvy o založení Vyšehradského patentového inštitútu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka