Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Gejza

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Muž neupadol do kómy pre nátierku, príčina zostáva záhadou

Autor: SITA, 19. augusta 2015 18:50
Analýze nátierok predchádzalo oznámenie regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica, ktorý v utorok nahlásili prípad podozrenia na botulizmus, ktorý sa vyskytol u 43-ročného pacienta.
skvarkova natierka Na vyšetrení príčin ochorenia pacienta spolupracuje so všetkými úradmi aj spoločnosť Alfa Bio, ktorá spornú nátierku distribuuje. Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) - Analýza Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) nepotvrdila prítomnosť baktérie Clostridium botulinum v neotvorených výrobkoch Alfa Bio.

"Prítomnosť baktérie nebola potvrdená ako vo výrobkoch odobratých zo Slovenského misijného hnutia, odkiaľ sa údajne cícerová nátierka dostala k postihnutému pacientovi, tak ani z kontrolnej šarže vo výrobe Alfa Bio. Potvrdzujú to výsledky uskutočnené na podnet RVPS ako aj Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica. Podozrenie bolo detekované v použitých obaloch odobratých z odpadkového koša v rodine pacienta po viac ako 24 hodinách od konzumácie," uvádza sa to v stanovisku spoločnosti Alfa Bio k aktuálnym výsledkom analýz ich produktov, o ktorom v mene spoločnosti informovala agentúru SITA Zuzana Krištof Ozanová z agentúry Seesame.

Alfa Bio spolupracuje so všetkými úradmi na vyšetrení príčin ochorenia pacienta. V záujme bezpečnosti a dôvery zákazníkov Spoločnosť Alfa Bio s.r.o. sťahuje šaržu s dátumom spotreby 21.08.2015 z trhu.

Odporúčame:

Muž zjedol nátierku, leží v kóme v Banskej BystriciMuž mal typické príznaky botulizmu

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica nahlásil v utorok 18. augusta prípad podozrenia na botulizmus, ktorý sa vyskytol u 43-ročného pacienta z okresu Banská Bystrica. Ako informovala vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica Mária Avdičová, pacient ochorel minulý týždeň, v noci z utorka 11. augusta na stredu 12. augusta, keď začal pociťovať prvé príznaky - ťažobu na žalúdku a nevoľnosť.

Nadránom už mal dvojité videnie, neistú chôdzu, závraty, cítil sa veľmi slabý, mal problémy s prehĺtaním. Išiel so sprievodom na lekársku službu prvej pomoci, odkiaľ ho poslali na urgentný príjem do Rooseveltovej nemocnice. Tam ho hospitalizovali na neurologickej klinike, kde vyslovili podozrenie na botulizmus na základe typických klinických príznakov.


Pacientov stav sa prudko zhoršil

Pacientov stav sa začal prudko zhoršovať, preto ho preložili na metabolickú jednotku intenzívnej starostlivosti internej kliniky a podali mu tri dávky antibotulinického séra. Pacient však upadol do kómy a preložili ho na oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny. "Ide teda o prípad ochorenia s typickým klinickým obrazom botulizmu a ako faktor prenosu bola pravdepodobne cícerová nátierka, v ktorej zvyškoch bolo detegované suspektné clostridium botulinum," informovala ďalej 18. augusta Avdičová s tým, že baktéria clostridium botulinum patrí medzi mikrobiálnych pôvodcov otravy z potravín.

Laboratórne testy ho dokázali v obsahu obalov cícerovej nátierky od výrobcu Alfa bio, ktorú pacient konzumoval a ktorá mala dátum spotreby 21. augusta tohto roka. Zvyšky z obalov koložvárskej kapusty vegetariánskej, ktorú pacient tiež konzumoval, boli negatívne, rovnako ako vyšetrenie obsahu cícerových nátierok odobratých v originálnom balení tej istej šarže.

"Keďže uvedená potravina je tesne pred dátumom spotreby a v predajniach sa už pravdepodobne nenachádza, môžu ju mať zakúpenú spotrebitelia. Aj touto cestou informujeme a vyzývame obyvateľstvo, aby túto nátierku už nekonzumovali," dodala vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica Mária Avdičová. O prípade RÚVZ Banská Bystrica informoval na svojej webstránke http://www.vzbb.sk, v časti tlačové správy.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety