Vznikne elektronická Zbierka zákonov, kritizujú ju aktivisti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudca kladivko
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Na Slovensku bude od budúceho roka fungovať oficiálna záväzná elektronická Zbierka zákonov, ktorá bude rovnocenná s papierovou podobou. Počíta s tým nový Zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR, ktorý v stredu schválila vláda. Zákon o Zbierke zákonov platí už vyše 20 rokov.

Táto norma má jedinečné postavenie v hierarchii ostatných zákonov. Pri novelizácii akéhokoľvek existujúceho právneho predpisu sa vychádza zo znenia uverejneného v Zbierke zákonov a po skončení legislatívneho procesu sa nové znenie (novelizácia) vracia späť do Zbierky zákonov, aby mohlo byť vyhlásené ako nová súčasť platného práva. Pilotne už funguje elektronická Zbierka zákonov (eZbierka) na právnom a informačnom portáli www.slov-lex.sk.

Proces pripomienkovania by mal byť prehľadnejší

V elektronickej Zbierky zákonov sa budú zverejňovať konsolidované znenia právnych predpisov, t. j. so všetkými zapracovanými novelizáciami. Rozšírenie dostupnosti konsolidovaných znení zákonov, ktoré sú vypracované a garantované štátom, považuje ministerstvo spravodlivosti za jeden z najdôležitejších prvkov celej novej právnej úpravy a projektov elektronizácie v oblasti legislatívy. Doteraz kompletné novelizované znenia zákonov ponúkali súkromné zbierky aj portál rezortu spravodlivosti.

Navrhovaný nový zákon definuje základné princípy a pravidlá pri tvorbe právnych predpisov, čím by sa mala zvýšiť ich úroveň. Proces pripomienkovania by mal byť prehľadnejší. Zákon priamo zakazuje tzv. nepriame novely, keď cez jeden zákon sa novelizuje aj úplne iná, s ním nesúvisiaca legislatíva. Nový zákon v záujme informovania verejnosti o pripravovaných návrhoch legislatívnych noriem ešte pred pripomienkovým konaním zavádza povinnosť zverejniť predbežnú informáciu o chystanej legislatíve.

Zákon sa mal týkať aj poslaneckých návrhov zákonov

V nej predkladateľ stručne uvedie základné ciele a tézy pripravovaného návrhu právneho predpisu, zhodnotenie súčasného stavu a predpokladaný termín začatia pripomienkového konania. Ktokoľvek sa bude môcť k tejto predbežnej informácii vyjadriť, najmä z hľadiska potreby, opodstatnenosti a účelnosti. Nepôjde o klasické pripomienkové konanie, pripomienky sa nebudú vyhodnocovať a nebudú sa konať rozporové konania.

S podobou zákona sú stále nespokojní viacerí aktivisti a signatári hromadných pripomienok k zákonu. Kritizujú, že postup pripomienkovania návrhov zákonov v medzirezortnom pripomienkovom konaní nie je upravený priamo v zákone, naďalej ho budú upravovať legislatívne pravidlá vlády. Ministerstvo oponuje, že návrh zákona o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR predstavuje z hľadiska transparentnosti a ochrany práva verejnosti zapojiť sa do legislatívneho procesu prelomovú zmenu

Pôvodne sa zákon týkal aj poslaneckých návrhov zákonov. Táto časť zo zákona vypadla. Pravidlá legislatívneho procesu v národnej rade si upravia poslanci novelou rokovacieho poriadku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR