Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Laco Oravec: Vláda hrá s utečencami iba alibistické divadlo

Autor: SITA, 27. augusta 2015 06:02, aktualizované: 27. augusta 2015 08:22
Minister vnútra Robert Kaliňák uviedol, že nevie, kedy prídu do Gabčíkova prví utečenci z Rakúska. Podľa Migračného úradu SR by malo 250 ľudí prísť v auguste, ďalších 250 v septembri.

Migranti Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Najpodstatnejšie nie je to, kedy prídu utečenci z Rakúska do Gabčíkova, ale podstatné sú podmienky či politická atmosféra, v ktorej sa diskutuje. Pre agentúru SITA to povedal Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku. Podľa neho ide o diskusiu o čiastkovej pomoci utečencom, pomoci Rakúsku či schopnosti vyrovnať sa s prílevom utečencov, ktorý naši susedia zažívajú.

VŠETKO O UTEČENCOCH
Celá situácia je alibistickým divadlom

"Celá situácia sa dá interpretovať tak, že síce sme ochotní pomôcť susednej krajine, no s veľmi prísnym odkazom, že utečencov tu nechceme, že to bude za cenu striktných bezpečnostných opatrení a že my sami u nás utečencov prijímať neplánujeme," vysvetlil. Tvrdí, že celá táto situácia sa dá jednoducho nazvať alibistickým divadlom.

Príspevok Slovenska bude v tejto situácii podľa Oravca len malý. Ako pokračoval, "jednoznačné posolstvo je také, že utečenci na Slovensko nepatria, nepatria do slovenskej spoločnosti a nepotrebujeme ich tu, a keď, tak skôr kresťanov". Komplikáciu so zriadením tábora v Gabčíkove tak vidí v dôsledku tohto politického odkazu alebo prirodzených technických problémov, ktoré nastávajú. "Oveľa podstatnejšie je však celkové posolstvo v téme vysporiadania sa Európy a Európskej únie s prílevom utečencov, v ktorom Slovensko nechce zohrať podstatnú, a už vôbec nie primeranú rolu," povedal na záver Laco Oravec.

Odporúčame:

Jobbik chce v Maďarsku nasadiť vojakov proti utečencom

Termín príchodu utečencov do Gabčíkova nepozná ani Kaliňák

Ploty a plyn prílev migrantov nezastavia, varuje expert OSN

Hala pre migrantov zhorela do tla, vyčíňal tam podpaľač

Sudánec, ktorý prešiel pešo cez Eurotunel, vinu popiera

Vo vodách Líbye zachránili rekordný počet migrantov

Obrazom: Macedónsko trápia migranti, polícia použila granáty
Obyvatelia Gabčíkova sú proti prijatiu utečencov

Minister vnútra Robert Kaliňák v utorok 25. augusta povedal, že nevie, kedy prídu do Gabčíkova prví utečenci z Rakúska. Podľa Migračného úradu SR by malo 250 ľudí prísť v auguste, ďalších 250 v septembri. Obyvatelia Gabčíkova s prijatím 500 utečencov z Rakúska nesúhlasia. Dôkazom bolo miestne referendum v nedeľu 2. augusta, v ktorom migrantov a zriadenie dočasného utečeneckého tábora odmietli.

Proti táboru v obci bolo 96,67 percenta občanov, a teda 2 501 z obyvateľov, ktorí plebiscit podporili. V referende občania oprávnení hlasovať odpovedali na otázku: "Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v budove STU v obci Gabčíkovo?" Na referendovú otázku odpovedalo "nie" 3,32 percenta zo zúčastnených voličov.

Šéf rezortu vnútra podpísal 21. júla s rakúskou rezortnou kolegyňou Johannou Miklovou-Leitnerovou dohodu o dočasnom ubytovaní 500 žiadateľov o azyl v Rakúsku. Prídu do Gabčíkova z rakúskeho tábora Traiskirchen. Dohoda platí na dva roky. Migračný úrad rezortu vnútra uviedol, že azylové konanie by malo byť rýchle.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety