Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Prokuratúra zostáva skrytá pred verejnosťou, tvrdí Žitňanská

Autor: SITA, 27. augusta 2015 07:12
Na zásadnú zmenu by podľa Lucie Žitňanskej bola potrebná aj zmena ústavy. Most-Híd chce preto v parlamente navrhovať zmeny, ktorých cieľom bude zvýšiť transparentnosť prokuratúry a otvoriť ju viac kontrole verejnosti.

Generálna prokuratúra Postavenie prokuratúry treba podľa podpredsedníčky Mosta-Híd zmeniť. Foto: Ilustračné, SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Novela zákona o prokuratúre, ktorú v stredu schválila vláda, nezavádza dostatočne mechanizmy na jej kontrolu verejnosťou, myslí si to podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská. Vláda na zasadaní prijala návrh novely zákona o prokuratúre, pričom do pôvodného návrhu boli podľa nej zakomponované aj viaceré výhrady strany Most-Híd. Podľa podpredsedníčky Lucie Žitňanskej je to však stále málo.

"Som presvedčená, že postavenie prokuratúry treba zmeniť, pretože dodnes je to jedna z mála inštitúcií, ktorá ešte od čias komunizmu neprešla žiadnou výraznejšou zmenou," uviedla pre agentúru SITA. Podľa nej musí byť cieľom zmien otvorenie prokuratúry verejnej kontrole, zníženie politického vplyvu v nej a nastavenie vzťahov tak, aby prispeli k väčšej objasnenosti trestných činov a nie k ich nevyšetreniu, ako sme toho svedkami zvlášť v prípade špeciálnej prokuratúry.

Odporúčame:

Generálnemu prokurátorovi sa novelou zmení funkčné obdobie

Vláda schválila návrh zákona o športe, prinesie viac peňazí

Novela infozákona dostala zelenú, mnohé zmeny vypadli

Vznikne elektronická Zbierka zákonov, kritizujú ju aktivisti

Slováci budú môcť absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu

Vodičov čakajú prísnejšie pravidlá, za pokuty zaplatia viac

Príspevok na starostlivosť o dieťa má stúpnuť o 50 eur

Slováci pomáhajúci separatistom budú mať po návrate problémy

Boj s fajčiarmi sa zostrí, strašiť ich budú tieto obrázkyNa zásadnú zmenu by podľa Lucie Žitňanskej bola potrebná aj zmena ústavy, preto hlavným cieľom pri tejto novele by malo byť otvorenie prokuratúry verejnej kontrole. "Tento cieľ však schválená novela plní len čiastočne, keďže výberové konania na čakateľov na prokurátora zostávajú neverejné, tak ako rozhodnutia disciplinárnych konaní, či rozhodnutia etickej komisie," vyhlásila Žitňanská. Podľa nej je síce správne, že výberové konania na prokurátora budú verejné, ale nevidí žiaden dôvod, aby neverejnými zostali výberové konania na čakateľov na prokurátorov, keďže práve oni tvoria väčšinu budúcich prokurátorov.

Do novely zákona je podľa Lucie Žitňanskej potrebné zapracovať ešte ďalšie zmeny na to, aby prokuratúra nezostala skrytá pre zrakmi verejnosti. "Strana Most-Híd bude preto v parlamente navrhovať zmeny, ktorých cieľom bude zvýšiť transparentnosť prokuratúry a otvoriť ju viac kontrole verejnosti," dodala Žitňanská.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety