Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Lipšicovu Novu opúšťajú členovia pre koalíciu s OĽANO

Autor: SITA, 27. augusta 2015 14:23
NOVA považuje lanárenie svojich predstaviteľov za prejav uznania kvality ľudí v hnutí. Hlavným cieľom spojenia s OĽaNO je podľa hnutia skoncovať s oligarchickým systémom, ktorý tu zaviedol Smer.

Daniel Lipšic Predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic Lipšic rokoval v júni aj o spolupráci s KDH. Foto: Archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Stranu Nova začínajú po uzatvorení predvolebnej koalície s OĽaNO opúšťať viacerí členovia. Prvým je dnes už bývalý krajský predseda Nova v Banskej Bystrici Pavol Žitňan, ktorý položil funkciu a vystúpil zo strany v stredu. Vo štvrtok oznámil začiatok spolupráce s KDH.

"Niektoré posledné kroky, ktoré sa v Nova robili, a mám na mysli základný pilier tvorby koalície, ktorým má byť oslovovanie ľudí na kandidátku do parlamentných volieb mimo politiky a nie hodnotovo blízkych, s tým mám osobný problém," povedal novinárom Žitňan, ktorý bude spolupracovať s KDH v rámci projektu KDH plus.

Odporúčame:

Fico chce posunúť voľby, podľa KDH sa bojí voličov na západe
Niektorí mieria do Siete

Žitňana na spoluprácu oslovil predseda KDH Ján Figeľ. Žitňan je bývalý policajt. KDH chce pomôcť v príprave programu, ktorý by sa týkal vnútornej bezpečnosti. Problém dnes vidí v prijímaní nových policajtov. Súčasné výberové konania podľa neho nie sú dosť transparentné. Podobne ako viacerí opoziční politici navrhuje oddelenie policajnej inšpekcie od ministerstva vnútra.

Hnutie Nova opúšťa podľa informácií agentúry SITA aj približne 20 členov v Košickom kraji na čele s kandidátkou na predsedníčku kraja Danielou Palaščákovou. Majú rovnaký dôvod ako Žitňan. Tí však neodchádzajú do KDH, ale do strany Sieť Radoslava Procházku. Odísť majú podľa informácií agentúry SITA aj viacerí členovia v Trnavskom a Trenčianskom kraji.


Odchody oslabia predvolebnú koalíciu

Hnutie OĽaNO, ktoré vedie Igor Matovič, a Nova pod vedením Daniela Lipšica 29. júna oznámili, že pôjdu do najbližších parlamentných volieb spoločne - v koalícii. Lipšic v tom čase rokoval aj o spolupráci s KDH.

"Neverím, že je to pre koalíciu s OĽaNO, pretože som bol prítomný na ich republikovej rade, kde všetci prítomní jednohlasne podporili koalíciu s naším hnutím. Skôr si hľadajú ľahší výťah do parlamentu a preto sú kedykoľvek ochotní prevrátiť politické tričko. Takýto prístup v politike mi nikdy nebol sympatický," povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Matovič.

Podľa analytika Jána Baránka odchody členov z Nova oslabia aj predvolebnú koalíciu OĽaNO a Nova. "Koalícia OĽaNO a Nova vyzerala ako bezproblémová. Toto však zásadne situáciu mení. Je na zvážení, či to bude koalícia OĽaNO a Nova alebo zosekaná Nova," povedal Baránek pre agentúru SITA.

Predvolebnú koalíciu NOVA - OĽaNO schválili podľa tlačového oddelenia orgány hnutia NOVA jednomyseľne a podporil ju aj krajský predseda v Banskej Bystrici. "Lanárenie našich predstaviteľov považujeme za prejav uznania kvality ľudí v hnutí NOVA. Hlavným cieľom spojenia s OĽaNO je skoncovať s oligarchickým systémom, ktorý tu zaviedol Smer, a preto sa budeme sústreďovať na získanie nových ľudí na spoločnú kandidátku," uvádza hnutie v stanovisku, ktoré poskytli agentúre SITA.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety