Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Bratislavské vozovne sa dočkali modernizácie

Autor: SITA, 2. septembra 2015 14:16
Práce vo vozovni na Hroboňovej a v Jurajovom dvore stáli takmer 12,6 milióna eur a hradené sú z eurofondov. Dopravný podnik Bratislava plánuje pokračovať druhou a treťou etapou.

Obnova vozovne Jurajov dvor Zmodernizovaná hala na údržbu autobusov vo vozovni Jurajov dvor počas brífing Dopravného podniku Bratislava (DPB) spojeného s prehliadkou zmodernizovanej vozovne Jurajov dvor. Bratislava, 2. september 2015. Foto: SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) - Dopravný podnik Bratislava (DPB) ukončil prvú etapu modernizácie vozovní na Hroboňovej a v Jurajovom dvore. Vynovené sú priestory trolejbusového depa na Hroboňovej a priestory pre ľahkú údržbu trolejbusov a električiek i hala pre opravu autobusov vo vozovni Jurajov dvor.

Modernizácia oboch vozovní stála takmer 12,6 milióna eur bez DPH a hradená je z eurofondov. Prerobené vozovne by mohli byť sprevádzkované začiatkom októbra. Na brífingu vo vozovni Jurajov dvor o tom informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB Ľubomír Belfi.

Obrazom: Obnova vozovne Jurajov dvorVynovili aj depo na Hroboňovej ulici

Vo vozovniach sa pracovalo od januára tohto roka a dopravnému podniku sa podarilo za ten čas zmodernizovať vo vozovniach 8600 metrov štvorcových plochy. Práce v Jurajovom dvore stáli podľa Belfiho približne 10 miliónov eur. Vo vynovenej vozovni pribudol napríklad podúrovňový sústruh pre rýchlejšiu a komfortnejšiu opravu električiek či nové umyvárne, zdviháky i žeriavy.

Ďalšie dva milióny eur dopravný podnik investoval do vynovenia depa na Hroboňovej ulici. V depe vymenili vozovky, namontovali 32 nových brán, pribudli nové montážne priestory a vybudovali tu aj protihlukovú stenu. Ako dodal Belfi, modernizácia vozovní je jednou z podmienok pre čerpanie eurofondov na nákup nových električiek a trolejbusov.

Obnova vozovne Jurajov dvor Detail prístroja na kontrolu kolies električiek počas brífingu Dopravného podniku Bratislava (DPB) spojeného s prehliadkou zmodernizovanej vozovne Jurajov dvor. Bratislava, 2. september 2015. Foto: SITA/Marko ErdV modernizácii chcú pokračovať

Touto modernizáciou sa však opravy vo vozovniach neskončili, DPB chce pokračovať ešte ďalšími etapami. "Druhá etapa je už rozpracovaná, ak všetko dobre pôjde, mohla by byť zrealizovaná v prvom polroku budúceho roku. Tretia následne po nej, ale tam treba ešte dotiahnuť niektoré veci," priblížil Belfi. V druhej etape plánuje dopravný podnik zmodernizovať odstavné plochy či skúšobnú halu pre električky a v tretej etape by mala prísť na rad hala pre ťažkú údržbu trolejbusov.

Na druhú časť modernizácie už DPB vyhlásil aj verejnú súťaž na vypracovanie dokumentácie realizácie stavby a uskutočnenie prác vrátane dodania technologických zariadení. Predpokladá na to vynaložiť za jeden rok predbežne vyše 8 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, resp. 9,6 milióna eur vrátane dane. Ide pritom už o druhú súťaž na pokračovanie modernizácie, tú prvú, vyhlásenú v januári, DPB musel zrušiť. Dôvodom boli zmenené podmienky pri obstarávaní.

Zákazka mala byť financovaná aj s využitím peňazí EÚ v rámci Operačného programu Doprava 2007 - 2013 (OPD) cez prioritnú os Infraštruktúra integrovaných dopravných systémov. Ministerstvo dopravy ako riadiaci orgán OPD oznámilo, že v uvedenej prioritnej osi už nie je dostatok disponibilných finančných prostriedkov a preto bol DPB nútený použitý postup zadávania zákazky zrušiť. Predpokladaná cena vtedy bola 7,3 mil. eur bez dane (s daňou 8,8 miliónov eur), práce boli plánované na sedem mesiacov.

Obnova vozovne Jurajov dvor Brífing Dopravného podniku Bratislava (DPB) spojený s prehliadkou zmodernizovanej vozovne Jurajov dvor. Bratislava, 2. september 2015. Foto: SITA/Marko Erd


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety