Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Minister Draxler otvoril modulovú školu pre rómske deti

Autor: SITA, 2. septembra 2015 15:21
Rómske deti sa podľa ministra Draxlera budú odteraz učiť v krásnych nových priestoroch, ktoré spĺňajú nielen všetky pedagogické požiadavky, ale aj všetky hygienické, estetické a zdravotné normy.

deti dieta romovia syria turecko Riaditeľka školy nepovažuje postavenie modulovej školy za segregáciu. Foto: Ilustračné, SITA/AP
STARÁ ĽUBOVŇA 2. septembra (WEBNOVNY) – Modulové školy predstavujú najlepšie riešenie ako navyšovať kapacity škôl v regiónoch, v ktorých je to naozaj potrebné. Povedal to v stredu minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler počas otvorenia novej modulovej základnej školy pre rómske deti v Podsadku v časti Starej Ľubovne.

Nová škola bola postavená vedľa staršej, ktorá už kapacitne nestačila. Projekt výstavby podporilo príspevkom vo výške 220-tisíc eur ministerstvo školstva. Minister Draxler v stredu uviedol, že v Prešovskom a Košickom kraji už vybudovali niekoľko takýchto modulových škôl, pre veľký dopyt však na Slovensku vyrastú aj ďalšie.

Obrazom: Otvorenie nového školského roka na ZŠ Grundschule v KežmarkuDeti chodili do školy na dve zmeny

Rómske deti sa podľa ministra Draxlera budú odteraz učiť v krásnych nových priestoroch, ktoré spĺňajú nielen všetky pedagogické požiadavky, ale aj všetky hygienické, estetické a zdravotné normy. V novej prístavbe sa nachádza deväť tried, v staršej je päť funkčných tried. Školu v novom školskom roku navštevuje 257 žiakov. Riaditeľka školy Slavomíra Gribová je rada, že sa projekt podarilo zrealizovať.

"Deti chodili predtým do školy na dve zmeny, a v prípade, že by sa kapacity starej budovy nerozšírili, došlo by k tomu, že by žiaci museli chodiť na tri vyučovacie zmeny," povedala. Vyučovací proces v popoludňajších hodinách bol podľa jej slov pre deti i učiteľov náročný, vďaka novej prístavbe tak budú všetky deti navštevovať školu v rovnakom čase. Riaditeľka uviedla, že nový systém tak umožní vytvárať v popoludňajších hodinách iné aktivity.

Minister Draxler v stredu zdôraznil, že modulové školy sa využívajú bežne v celej Európe, napríklad v krajinách ako je Švédsko, Fínsko, Nemecko či susedné Rakúsko. Slovensko je podľa neho v tomto smere čiastočne pozadu.

"Modulové školy sú riešením, ktoré je rýchle, lacné a najrýchlejšie nám umožňuje dostavať chýbajúcu infraštruktúru v mnohých regiónoch Slovenska, od východu až po bratislavský región, kde sa modulové školy rovnako stavajú," povedal. V zahraničí podľa ministra využívajú takúto formu výstavby veľmi široko, takýmto spôsobom sa budujú materské školy, základné školy či internáty. V porovnaní s kamennou stavbou je kontajnerová oveľa lacnejšia.

Odporúčame:

Žiaci si počas školského roka oddýchnu od školy 24 dní

Obrazom: Začal sa nový školský rok, prváčikov je vyše 60 000

V novom ročníku neotvoria 18 škôl, majú nedostatok žiakov

Školský rok začínajú rodičia s pôžičkami a deti s mobilmi
V Meste fungujú aj rómske občianske hliadky

"O tom, že sa na problém kapacít škôl na Slovensku pozeráme komplexne, svedčí aj to, že bola vyhlásená výzva aj na rozšírenie kapacít materských škôl, ktoré sú rovnako poddimenzované, a na základe tejto výzvy budú môcť obce investovať aj do modulových priestorov slúžiacich ako materské školy," dodal.

V Starej Ľubovni bolo zrealizovaných viacero projektov na podporu rómskeho obyvateľstva. Okrem modulovej školy fungujú v meste aj rómske občianske hliadky a otvorené bolo aj komunitné centrum. Proti výstavbe modulovej školy sa však obyvatelia mestskej časti Podsadek v minulosti búrili, spísali tiež petíciu. Nepáčilo sa im, že sú Rómovia takýmto spôsobom segregovaní, chceli, aby navštevovali školy spolu s ostatnými deťmi.

Podľa riaditeľky je však dobré, že sú rómske deti umiestnené na jednom mieste a nepovažuje to za segregáciu. "Môžeme k nim pristupovať iným spôsobom, využiť rôzne formy a metódy práce, ktoré sú Rómom bližšie. Poznáme ich mentalitu, máme ich tu blízko, vieme si okamžite vyriešiť problémy s rodičmi či rómskou hliadkou, ktorá nám vychádza okamžite v ústrety," povedala. Dodala tiež, že komunikácia je s nimi v takomto prípade oveľa lepšia, než keby boli umiestnené do iných škôl.

Minister v stredu okrem Starej Ľubovne navštívil v dopoludňajších hodinách aj Základnú školu na Hradnom námestí v Kežmarku, kde žiakom odovzdal školské pomôcky. Na pláne má aj návštevu v Spojenej škole internátnej pre zrakovo postihnutých v Levoči a pozrie si tiež výstavu v tamojšom Múzeu špeciálneho školstva s názvom Ergoterapia.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety