Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Draxler vypustil antibyrokratickú jednotku, učiteľov poteší

Autor: SITA, 3. septembra 2015 12:05
Ministerstvo školstva zrušilo rôzne typy dokumentov, školy môžu nahradiť školský vzdelávací program štátnym vzdelávacím programom.
maturity ziaci skola ucitel Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Administratívna záťaž pedagógov na školách bude nižšia. Ministerstvo školstva totiž zrušilo rôzne dokumenty, ktoré boli nepotrebné alebo duplicitné. Časť školského vzdelávacieho programu môžu školy po novom nahradiť štátnym vzdelávacím programom a tým klesne objem práce pedagógov na školách. Na štvrtkovej tlačovej besede to povedal minister školstva Juraj Draxler.


Administratívnu záťaž znižovali aj v ostatných smeroch

Školy môžu už tento školský rok napríklad viesť triednu knihu v elektronickej podobe. Stačí, keď ju škola na konci roku vytlačí. Ďalšou zmenou je aj zjednodušenie používaných tlačív. Návrh na vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami napríklad má namiesto pôvodných deviatich strán už iba štyri.

Odporúčame:

INEKO zverejnilo rebríčky najlepších škôl na Slovensku

Minister Draxler otvoril modulovú školu pre rómske deti

Päť slovenských univerzít má problém, môžu prísť o titulŠkoly budú môcť tiež vydávať polročné vysvedčenia bez písomnej žiadosti, keďže táto administrácia rovnako školy zaťažovala. V základných školách zrušili povinnosť vytvárať päť rôznych typov dokumentácie. Často boli totiž tieto údaje zduplikované v iných dokumentoch alebo boli nadbytočné. Medzi tieto dokumenty patrí ročný plán kontrolnej činnosti riaditeľa a zástupcu riaditeľa, tvorba prehľadu o rozsahu pedagogickej činnosti pedagogických zamestnancov a odbornej činnosti odborných zamestnancov, rokovací poriadok pedagogickej rady, návrh výcvikov, výletov a exkurzií a tiež plán činnosti metodických združení a predmetových komisií.


Zasiahla antibyrokratická jednotka

Pri organizovaní školy v prírode ministerstvo upustilo aj od povinnosti vypracovať dokumentáciu, ktorá nie je potrebná pre organizačné zabezpečenie. Zároveň ministerstvo zrušilo aj povinnosť riaditeľa vypracúvať pracovnú náplň zdravotníka vzhľadom na to, že zdravotník, na základe svojej kvalifikácie, vie, čo je jeho náplňou.

Znižovaním administratívnej záťaže pedagógov sa zaoberala takzvaná antibyrokratická jednotka na ministerstve školstva. Pracovná skupina sa skladala z 13 riaditeľov a učiteľov a prerokovala 177 rôznych administratívnych požiadaviek.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety