Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ak Nemci prijmú Sýrčanov, Česi a Slováci vypravia vlaky

Autor: SITA, 4. septembra 2015 17:40
Situácia s migrantmi sa v posledných dňoch dramatizuje najmä kvôli stavu, ktorý vládne v Maďarsku. Podľa českého ministra vnútra Milana Chovanca európsky systém na zvládnutie migrácie zlyháva. Keby Maďarsko pustilo vlnu utečencov naraz, muselo by Česko vyhradiť na ich umiestnenie verejné budovy.
Ak Nemci prijmú Sýrčanov, Česi a Slováci vypravia vlaky Český a slovenský minister vnútra Milan Chovanec a Robert Kaliňák sa na piatkovom spoločnom rokovaní zhodli, že ak sa Nemci rozhodnú prijať všetkých Sýrčanov z Maďarska, vypravia im vlaky. Foto: SITA/AP
PRAHA 4. septembra (WEBNOVINY) - Ak by Nemecko prejavilo záujem prijať všetkých sýrskych migrantov, Česko a Slovensko pripravia vlakový koridor na ich presun z Maďarska. Zhodli sa na tom v piatok na stretnutí v Prahe ministri vnútra ČR a SR Milan Chovanec a Robert Kaliňák, informoval server Novinky cz.

VŠETKO O UTEČENCOCH"Nechali by sme tieto vlaky prejsť bez toho, aby sme migrantov ďalej kontrolovali, iba by sme poskytli sprievod," povedal Chovanec. Problém s utečencami je treba riešiť tam, kde vzniká, zhodli sa ministri vnútra ČR a SR. Oba štáty vraj doteraz situáciu zvládajú, utečenci totiž nemajú za cieľ ani Českú republiku, ani Slovenskú republiku. Požadujú však riešenie tam, kde problém vzniká, teda už za hranicami Schengenu, napísal spravodajský server iDNES.cz.


Kaliňák by problém riešil tam, kde vzniká

Situácia sa dramatizuje v ostatných dňoch kvôli stavu v Maďarsku, upozornil Chovanec. Slovensko podľa neho veľmi pozorne kontroluje vlaky smerujúce z Maďarska do ČR. "Riešia na dennej báze, prakticky on-line, všetky problémy, ktoré sa objavujú," ocenil prístup polície. Zopakoval, že povinné kvóty nič neriešia. "Nevieme ani, ako by sme ich na území Českej republiky alebo Slovenska udržali," povedal Chovanec s tým, že utečenci nemajú ani jednu z týchto krajín ako cieľovú. Rovnakého názoru je aj slovenský minister, podľa ktorého je dobrovoľnosť základnou podmienkou integrácie.

Ak Nemci prijmú Sýrčanov, Česi a Slováci vypravia vlaky Český a slovenský minister vnútra Milan Chovanec a Robert Kaliňák sa na piatkovom spoločnom rokovaní zhodli, že ak sa Nemci rozhodnú prijať všetkých Sýrčanov z Maďarska, vypravia im vlaky. Foto: SITA/AP


Český minister vnútra príde na Slovensko ešte v septembri, aby rokoval o ďalšom postupe. Okrem toho sa chystá na rokovania ministrov štátov Európskej únie. Českí zástupcovia tam podľa neho budú požadovať vojenské operácie smerom k pašerákom a zamerané na potápanie lodí. "Kvóty nie sú schopné zachrániť ľudské životy," uviedol Robert Kaliňák. Pripustil, že migračná vlna je ťažko zvládnuteľná, zvlášť pre Maďarsko. Európska únia by mala byť aktívnejšia aj za svojimi hranicami, napríklad v Turecku. "Problém je treba riešiť tam, kde vzniká," povedal podľa iDNES.cz Kaliňák.

Odporúčame:

V Budapešti zrušili vlaky, migranti vyrazili do Rakúska pešo

Premiér Fico mimoriadne rokuje s V4 o utečeneckej kríze

Vlaky EuroCity idúce cez Slovensko kvôli migrantom meškajúEurópsky systém zlyháva

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Podľa Chovanca európsky systém na zvládnutie migrácie zlyháva. Keby Maďarsko "pustilo" vlnu utečencov naraz, musela by Česká republika vyhradiť na ich umiestnenie verejné budovy. "Sme pripravení požiadať o pomoc armádu," povedal český minister vnútra. Medzi utečencami sa podľa neho veľmi dobre šíria správy o súčasnej situácii, najmä o otvorenom prístupe Nemecka.

"Spolková republika Nemecko pozvala všetkých Sýrčanov k sebe," podotkol Chovanec. Bohužiaľ to podľa neho vedie aj k tomu, že polícia zachytáva v súčasnosti viac falšovaných sýrskych dokladov. So svojím slovenským náprotivkom Robertom Kaliňákom sa Chovanec v piatok stretol práve kvôli riešeniu utečeneckej krízy v Európe a jej dôsledkoch pre Českú republiku a Slovensko.

"S mojím kolegom riešime stále rovnakú tému, to je migračná vlna, ktorá sa dotýka Českej aj Slovenskej republiky," povedal podľa iDNES.cz český minister vnútra.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety