Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska: Utečenci našu kultúru nerozvrátia, musíme im pomôcť

Autor: SITA, 7. septembra 2015 13:12
Ak sa podľa prezidenta Andreja Kisku budeme odvracať od prejavov extrémizmu, mlčky tolerujeme heslá o bielom Slovensku.
Kiska chce novelu ústavy o veku sudcov, poslancom písal list Prezident SR Andrej Kiska je názoru, aby sa sprísnil boj s pašerákmi. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) - Prezident Andrej Kiska vníma debatu o migrantoch a utečencoch ako dôležitý zápas o srdce a charakter Slovenska. Poďakoval sa ľuďom, dobrovoľníkom, ktorí utečencom za hranicami Slovenska, v Rakúsku a Maďarsku pomáhali z vlastnej vôle a na vlastné náklady.

VŠETKO O UTEČENCOCHTakisto uviedol, že hoci prijatie niekoľko sto, či tisíc utečencov nepredstavuje "rozhodujúci ani prelomový" príspevok na rozdelenie migrantov, nemusíme sa obávať, že by títo ľudia rozvrátili našu kultúru a spôsob života.


Diskusiu o migrantoch podľa Kisku vyvovali kvóty

Prezident pripomenul, že diskusia o migrantoch a utečencoch sa na Slovensku neviedla, pokiaľ sa neobjavil návrh Európskej komisie na rozdelenie migrantov a utečencov na základe kvót. O tých si prezident myslí, že sú nešťastným riešením. Zároveň však uviedol, že by za nešťastné považoval, ak by sa téma utečencov a migrácie v Európskej únii zúžila len na diskusiu o kvótach.

REAKCIA PREMIÉRA FICA NA SLOVÁ PREZIDENTA KISKUTvrdí, že Slovensko by si malo ujasniť, čo nám na návrhu kvót prekážalo. "Či to bola forma, ktorú som vtedy aj ja označil za nešťastnú, alebo nám prekážala samotná predstava, že na päťmiliónovom Slovensku prichýlime niekoľko sto alebo hoci aj niekoľko tisíc ľudí - mužov, žien a detí, ktorí preukázateľne utiekli do Európy pred vojnou, smrťou a násilím," povedal Kiska.

Prezident si myslí, že rovnako ako vo vládou schválenom postupe pre Slovensko, spoločnej deklarácii krajín V4 tak v iniciatíve nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda je niekoľko dobrých návrhov, ako krízu riešiť.

Kiska súhlasí s tým, aby sa sprísnil boj proti prevádzačom a pašerákom či aby boli ekonomickí migranti vracaní späť do krajín pôvodu. Takisto sa mu pozdáva návrh viesť azylové konanie priamo v krajinách, odkiaľ utečenci utekajú.

Odporúčame:

Kiska prijal rakúskeho prezidenta, ocenil pomoc s utečencami

Do utečeneckej krízy treba zapojiť OSN, tvrdia Fico a Figeľ

SDKÚ znepokojujú utečenci, treba sa zaujímať o ženy a deti
Prezident pochybuje, že utečenci ohrozia bezpečnosť

Hlava štátu si myslí, že pokiaľ ide o prejavenie solidarity a pomoci utečencom aj našim európskym partnerom, podstata otázky nikdy nestála a dodnes nestojí tak, či celoeurópske kvóty alebo v protiklade k tomu nejaké iné celoeurópske rozhodnutia. "Otázka znie, ako nájsť rozumné riešenia, vrátane zdieľanej solidarity s utečencami a partnermi v Európe," vyjadril sa Kiska.

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Prezident sa takisto vymedzil aj voči niektorým argumentom, ktoré odporcovia prijatia utečencov používajú. Nepáči sa mu argument, že Slovensko pomôcť utečencom nemusí, keďže my sami máme oblasti, kde je vysoká nezamestnanosť či iné problémy. "Vždy a v každom čase budeme mať svoje vlastné problémy, ktoré budeme musieť riešiť. Ale to nesmie znamenať, že sa preto uzavrieme a nebudeme ochotní pomáhať iným," povedal Kiska.

Takisto si myslí, že otázka nestojí tak, či prijať utečencov alebo si zachovať bezpečnosť v krajine. "Takýto počet ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím, ktorých by sme u nás prichýlili, nemôže rozvrátiť našu vnútornú bezpečnosť," povedal s tým, že podľa jeho informácií neexistuje dokument, ktorý by ohrozenie bezpečnosti potvrdzoval.

Zároveň však priznal, že je možné, že v takej veľkej migračnej vlne môžu byť aj rizikové osoby. "Nikto nás však nezbavuje práva a povinnosti žiadateľov o azyl preveriť. Prestaňme sa teda, prosím, strašiť," vyzval.


Kiska nechce tolerovať heslá o bielom Slovensku

Myslí si, že neobstojí ani argument, ktorý sa objavuje na sociálnych sieťach aj v iných diskusiách, že tí, ktorí "na svoj útek vynaložili aj tisícky eur, teda zrejme doma netreli biedu, k nám do Európy prichádzajú len pre svoje väčšie osobné pohodlie," uviedol. Zdôraznil tiež, že tí najchudobnejší stále sú vo vojnových oblastiach a treba pomôcť aj im.

Pripustil, že v súčasnej vlne migrantov je okrem utečencov z vojnových zón aj dosť ekonomických migrantov, osobitne z krajín Balkánu, ale nie je pravda, že tvoria 95 percent všetkých. Kiska vyzval, aby politici aj občania rozlišovali medzi strachom z neznámeho a otvorenou nenávisťou, pohŕdaním ľudskými životmi, extrémizmom, xenofóbiou aj fašizmom.

Podľa prezidenta prirodzený strach z neznámeho od extrémizmu neodlíšime, ak pristúpime na heslá o "utečencoch ako o pravdepodobných teroristoch alebo ekonomických špekulantoch." Ako dodal, "ak sa ostatní prispôsobíme a budeme mlčať alebo odvracať zrak, potom potichu tolerujeme heslá o bielom Slovensku."

Kiska sa vo svojom vyhlásení takisto poďakoval všetkým dobrovoľníkom, cirkvám či organizáciám, ktoré sa rozhodli pomôcť. Podľa neho tak dokazujú, že slová ako dobro a súcit sú trvalou hodnotou ľudí na Slovensku a vyjadril želanie, aby sa skončila diskusia o migrácii a utečencoch, v ktorej prevládajú vyhrážky z krátenia eurofondov či obviňovanie, kto za krízu môže.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety