Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sudcovia rozhodnú aj o charaktere justície, tvrdí advokátka

Autor: SITA, 13. septembra 2015 06:55
Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová zvolala na pondelok rokovanie trestnoprávneho kolégia s návrhom na odvolanie jeho predsedu Štefana Harabina.

harabin Advokátka spolupracujúca s VIA IURIS zdôraznila, že Harabin je človek, ktorý aj podľa prieskumov znižuje dôveru v súdnictvo. Foto: Archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Sudcovia trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR budú mať v pondelok príležitosť zaujať postoj nielen k osobe Štefana Harabina, ale aj charakteru justície, ktorý reprezentuje. Uviedla to pre agentúru SITA advokátka spolupracujúca s VIA IURIS Zuzana Čaputová.

Na pondelok zvolala predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová rokovanie trestnoprávneho kolégia s návrhom na odvolanie jeho predsedu Štefana Harabina. Čaputová zdôraznila, že je to človek, ktorý aj podľa prieskumov vo verejnosti znižuje dôveru v súdnictvo. "Svojimi vyjadreniami a konaním už dávno nie je vhodným reprezentantom funkcie, ktorú by mala zastávať právnická elita," vyhlásila Čaputová.

Odporúčame:

Švecová by vymenila Harabina na poste predsedu kolégia

Kiska ocenil snahu Švecovej, justícii vracia dôveryhodnosť

Do Klimentovho senátu pribudne Hatala, Harabina nechcú
Sudca nemôže byť disciplinárne stíhaný za svoj právny názor

Čaputová si ďalej myslí, že kompetentní by mali v súvislosti s Harabinom zvážiť podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania. Zároveň ale treba dodať, že situácia v tomto prípade nie je jednoduchá. Sudca nemôže byť disciplinárne stíhaný za svoj právny názor.

Zároveň však má niesť zodpovednosť za svojvoľné nezákonné rozhodnutie, ktorým spôsobí napríklad značnú škodu. Čaputová pripomenula, že disciplinárneho deliktu sa môže sudca dopustiť, ak poruší svoju povinnosť zdržať sa všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov.


Situácia je neudržateľná

V súvislosti s rozdielnymi rozhodnutiami senátov trestnoprávneho kolégia o policajnej inšpekcii a aj o platnosti rozsudkov veľkokrtíšskeho sudcu Milana Vargu Čaputová podčiarkla, že "táto situácia je neudržateľná a má vážne dôsledky". Aj preto je nevyhnutné zjednotenie týchto rôznych stanovísk a teda zhoda v kolégiu na tom, ktorý z výkladov zákona je správny. Švecová kolégium na zjednotenie stanovísk zvolala na 29. septembra.

Štefanovi Harabinovi sa minulý rok nepodarilo obhájiť post šéfa Najvyššieho súdu SR. Novou šéfkou súdu sa stala Daniela Švecová. Harabin však zostal na čele trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR. Pre viaceré diskutované rozsudky predsedníčka NS SR Daniela Švecová rozsadila od začiatku septembra dovtedajší senát v zložení Štefan Harabin, Gabriela Šimonová a Viliam Dohňanský.

Harabin skončil v senáte svojho kritika Juraja Klimenta. Minulý rok v novembri Harabin neuspel vo voľbách na člena Súdnej rady a do rady sa dostal reformný sudca a viceprezident združenia Sudcovia za otvorenú justíciu Dušan Čimo.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety