Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska sa stretol s Jaceňukom, hovorili aj o reverznom toku

Autor: SITA, 10. septembra 2015 13:19, aktualizované: 10. septembra 2015 21:02
Slovenský prezident ocenil pokrok v reformách, ktorý Ukrajina za posledné obdobie dosiahla, ale zároveň zdôraznil potrebu zintenzívniť reformné úsilie.

Jaceňuk prišiel na Slovensko, stretol sa s Ficom a Kiskom Sprava: Prezident SR Andrej Kiska a ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk počas prijatia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 10. september 2015. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Prezident Andrej Kiska počas stretnutia s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom vyjadril podporu nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny a takisto sa informoval o aktuálnom vývoji bezpečnostnej situácie.

Obrazom: Ukrajinský premiér Jaceňuk prišiel na Slovensko, stretol sa s Ficom a Kiskom


Pripomenul, že napĺňanie Minských dohôd je kľúčové pre návrat mieru a stability v krajine. Agentúru SITA o tom informoval Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.


Kiska ocenil pokrok Ukrajiny v reformách

Kiska tiež ocenil pokrok v reformách, ktorý Ukrajina za posledné obdobie dosiahla, ale zároveň zdôraznil potrebu zintenzívniť reformné úsilie. "Reformy sú základom pre stabilnú a prosperujúcu Ukrajinu a jedinou cestou pre krajinu v jej snahách o členstvo v Európskej únii," povedal prezident.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Jaceňuk počas jednodňovej oficiálnej návštevy Slovenska absolvoval stretnutia so všetkými tromi ústavnými činiteľmi našej krajiny, okrem prezidenta sa teda stretol aj s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim a predsedom vlády Robertom Ficom.

Pellegrini počas rokovania s Jaceňukom prízvukoval, že jediným možným riešením súčasnej ukrajinskej krízy je dialóg. Agentúru SITA o tom informoval Odbor komunikácie s médiami Kancelárie Národnej rady SR. Ako Pellegrini zdôraznil, "Slovensko na rozdiel od iných krajín pomáha Ukrajine konkrétnymi opatreniami. Ale nie je to len pomoc v oblasti energetiky a plynu, ale aj v ďalších oblastiach". Pellegrini rovnako ako predtým Kiska zdôraznil, že Slovensko víta prvé reformné kroky na Ukrajine, najmä v oblasti ústavnej reformy, decentralizácie a boja s korupciou.

Odporúčame:

Prímerie na Ukrajine sa teraz viac dodržiava, tvrdí šéf NATO

V Iraku zničili základňu islamistov, útok podniknú i v Sýrii

Video: Blízky východ zasiahla smrtiaca piesočná búrka

Rusi posielajú Sýrii 'humanitárnu pomoc', Bulhari pochybujúJaceňuk prejavil štátnikom vďačnosť

Obaja štátnici sa zhodli, že jediným riešením situácie na Ukrajine je urýchlená a plná implementácia Minských dohôd a dodržiavanie jej záväzkov oboma stranami konfliktu. "Slovensko aj preto rozširuje programy svojej pomoci, napokon, od začiatku konfliktu sme Ukrajine poskytli humanitárnu pomoc vo výške 2,9 milióna eur, prispeli sme na medicínsku rehabilitáciu, na Slovensku liečime zranených a demonštrantov z Majdanu a čo je najdôležitejšie, pokračujeme v reverznom tranzite plynu pre Ukrajinu," povedal Pellegrini.

Spoločné rozhovory Jaceňuka a Pellegriniho boli zamerané predovšetkým na otázky ďalšieho vývoja na Ukrajine, obaja predstavitelia sa však nevyhli ani aktuálnej situácii v oblasti migrácie či otázkam energetickej bezpečnosti. Jaceňuk sa poďakoval Pellegrinimu za to, že inicioval rekondičné pobyty detí z Doneckej a Luhanskej oblasti v Častej Papierničke. Prvá skupina 200 detí bola u nás na jar a ďalšia skupina s vyše 100 deťmi by mala prísť v októbri.

Jaceňuk sa nezabudol poďakovať ani Kiskovi, a to za podporu, ktorú Slovensko Ukrajine dlhodobo poskytuje. Osobitne vyzdvihol pomoc v dodávkach plynu na Ukrajinu prostredníctvom reverzného toku. Slovensko tak svojou pomocou šetrí Ukrajine stovky miliónov eur ročne. Obaja partneri sa zhodli, že budú pokračovať v hľadaní možností na ďalšie prehĺbenie pomoci v tejto oblasti, informoval o tom tlačový odbor Kancelárie prezidenta.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety