Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vincent

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rómovia vo Veľkom Šariši budú mať bezplatný internet a wifi

Autor: SITA, 10. septembra 2015 14:44
Obyvatelia rómskej osady vo Veľkom Šariši v okrese Prešov sa už čoskoro budú tešiť z bezplatnej wifi zóny. Je to jedno z opatrení, ktoré nadväzuje na celkovú politiku práce s minoritnou skupinou v meste.
V osade Veľká Lomnica vzniknú domy, postavia si ich Rómovia Rómovia si prípojku k internetu vykopali vlastnoručne. Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš
VEĽKÝ ŠARIŠ 10. septembra (WEBNOVINY) – Vo Veľkom Šariši v okrese Prešov budú mať internet a bezplatnú Wi-Fi aj v rómskej osade. Obyvatelia osady pod dohľadom odborných pracovníkov vykopali asi 800 metrov dlhú prípojku k internetu. Spoločnosť Condornet v týchto dňoch položila káble a prepojila centrálnu sieť internetu s časťou osady.

Primátor Veľkého Šariša František Bartko pre agentúru SITA uviedol, že v osade bude Wi-Fi zóna k dispozícii pre každého zadarmo, rovnako pripojenie na internet pre komunitné centrum bude bezplatné. Bartko doplnil, že s prácami finišujú a internet by mohol začať fungovať v skúšobnom režime už do konca tohto týždňa.

Odporúčame:

Úrady chcú ochrániť Rómov pred kliešťami i chrípkou"Je to jedno z opatrení, ktoré nadväzuje na celkovú politiku práce s minoritnou skupinou v meste. Malo by to opäť o stupienok vylepšiť ich životné podmienky,” povedal primátor. Kto by si chcel do bytu dať zriadiť prípojku na internet, to už bude individuálna dohoda na komerčnom základe s dodávateľom.

V osade funguje od 1. mája nové komunitné centrum, kde pracuje s rómskou populáciou sedem terénnych pracovníkov. V objekte je priestor na voľnočasové aktivity. Zatiaľ je tu základné počítačové vybavenie, ktoré plánujú rozšíriť. Časť budovy slúži pre základnú školu.

Veľký Šariš má približne 5300 obyvateľov. V osade žije vyše 400 Rómov. Nie sú tu typické chatrče, osadu tvoria bytové domy, ide o tri prízemné bloky, v každom je desať bytov. Na ich výstavbe sa podieľali aj samotní Rómovia. V osade sa nachádza aj niekoľko unimobuniek. Pri komunitnom centre nedávno postavili futbalové ihrisko.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety