Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Ela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Americkí vojaci prejdú cez Slovensko, budú u nás aj spať

Autor: SITA, 13. septembra 2015 07:54
Americký konvoj by mal prechádzať z väčšej časti po diaľnici, kde ich náčelník generálneho štábu Pavel Macko neodporúča vítať. Vojenskú techniku si môžu Slováci pozrieť na Dni otvorených dverí na ministerstve obrany.

Americkí vojaci sa vracajú z Pobaltia do Bavorska Americkí vojaci sa z Nemecka presúvajú na cvičenie do Maďarska. Foto: Archívne, SITA/AP
BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Príchod amerických vojakov z 2. jazdeckého pluku na Slovensko je plánovaný v pondelok popoludní. Na naše územie vstúpia cez hraničný priechod Brodské-Lanžhot. Spolu príde do 640 vojakov a 150 kusov kolesovej techniky. Presúvať by sa mali väčšinou po diaľnici. Informoval o tom na brífingu zástupca náčelníka generálneho štábu Pavel Macko.

Americkí vojaci, ktorí sa z Nemecka presúvajú na cvičenie do Maďarska, na Slovensku aj prespia. Časť by mala byť na letisku v Kuchyni a časť vo výcvikovom priestore Turecký vrch. Podľa plánov najneskôr do 17. septembra by mali opustiť územie Slovenska. Všetko sú to plány, situácia sa môže ešte zmeniť, dodal.

Obrazom: Americký vojenský konvoj prechádzal v marci východnou Európou


Macko zdôraznil, že presun vojakov je súčasťou slovenského cvičenia Slovak Shield. "Je to pre nás unikátna príležitosť precvičiť si podporu hostiteľskej krajiny. Tak z pohľadu zabezpečenia presunu cez naše územie a zároveň s nimi naši vojaci absolvujú časť výcvikových aktivít," vysvetlil. Zároveň neodporúča ľuďom, ktorí chcú vidieť americkú vojenskú techniku, aby si ju išli pozerať pri prechode cez diaľnicu. Na ministerstve obrany chystajú na budúcu stredu Deň otvorených dverí a tam by časť techniky mala byť vystavená.

Odporúčame:

Slovak Shield speje k záveru, vojaci budú cvičiť na Lešti

Na územie Česka vošiel predvoj amerického vojenského konvojaVojenská polícia bude robiť americkým vojakom sprievod. Presúvať sa budú v častiach. Ak vojakom nebudú stačiť kapacity, obrátia sa aj na štátnu políciu. Na adresu plánovaných demonštrácií proti prechodu amerických vojakov Macko uviedol, že občania majú právo vyjadriť svoj názor. "Títo spojenci nie sú hrozbou pre našich občanov. Mrzelo by ma, ak by malo dôjsť k nejakým slovným atakom alebo niečomu podobnému na ich adresu. Sú to vojaci, plnia si svoje úlohy, nie sú nositelia politických odkazov," zdôraznil.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety